خارش مقعدی کودکان

شاید بعضی از شما شاهد این اتفاق بوده‌اید که کودکتان هنگام نشستن با کمی سختی مواجه است یا مدام دوست دارد که ناحیه مقعدی خود را بخاراند. در چنین حالتی شاید او را دعوا کنید و از انجام این کار منعش کنید. اما باید تصورتان این باشد که شاید مشکلی در کار است که باعث این رفتار می‌شود. در واقع خارش مقعدی کودکان جزو اتفاقات رایجی است که باید در مورد آن اطلاعات داشته باشید تا بدانید که در چنین مواقعی باید چه اقداماتی را به انجام برسانید. در این مقاله در مورد این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دلایل خارش مقعدی کودکان چیست؟

دلایل مختلفی برای خارش مقعد کودکان وجود دارد که در این قسمت آنها را برایتان توضیح می‌دهیم تا با اطلاعات بیشتری بتوانید در مواجهه با این مشکل عمل کنید.

حساسیت‌های پوستی

یکی از علت‌های خارش مقعدی کودکان حساسیت به بعضی از صابون‌ها و مواد شیمیایی است که معمولاً بالا بودن سطح قلیایی این مواد؛ میزان حساسیت را بالا می‌برد و خارش به وجود می‌آورد. اگر متوجه شدید که کودکتان بعد از حمام خارش پیدا کرده، بهتر است که از صابون مخصوص کودک برایش استفاده کنید. این صابون‌ها از لحاظ مواد شیمیایی سبک‌تر هستند. اگر هم صابون کودک در دسترس ندارید، بدون شوینده و صابون فقط با آب خالی مقعدش را شستشو دهید و سریع هم آن را خشک کنید.

بهداشت نامناسب

یکی دیگر از علل خارش مقعدی کودکان رعایت نکردن بهداشت است که در سن چهار تا هفت سالگی بیشتر اتفاق می‌افتد. زیرا در این سن کودک به استقلال می‌رسد و معمولا خودش به توالت می رود و ممکن است خیلی برای شستشو وقت نگذارد‌ یا آن را درست انجام ندهد و در نتیجه پوست آلوده میماند و خارش رخ میدهد.

پوشیدن لباس با الیاف پلاستیکی یا تنگ

به احتمال بسیار زیاد پوشیدن لباس زیر تنگ برای کودک، باعث تحریک پوستش خواهد شد و همین امر هم موجب می‌شود که مدام دستش را برای جابجایی لباس حرکت دهد. در چنین حالتی پوست بیشتر تحریک شده و خارش اتفاق می‌افتد. کاری که باید بکنید، این است که لباس‌های نخی کمی گشادتر و آزادتر تن کودک تان بکنید تا چنین اتفاقی رخ ندهد.

بیماری های نشیمنگاهی (شقاق)

گاهی اوقات ایجاد بیماری‌های نشیمنگاهی می‌تواند جزء دلایل خارش مقعدی کودکان باشد. منظور از بیماری‌های نشیمنگاهی مثل شقاق یا بواسیر و بیماری‌های مشابه است که در بین آن‌ها، شقاق مقعدی رایج ترین در میان کودکان است.

زمانی که کودک دچار یبوست می‌شود و برای دفع مدفوع فشار زیادی به بدن و ناحیه مقعد وارد می‌کند؛ ممکن است که با ورم یا زخم رگ‌های ناحیه مقعد مواجه شود و به شقاق مقعدی مبتلا گردد.

درمان شقاق با لیزر
بدون درد و خونریزی
کلینیک کولورکتال نور، پزشکان متخصص در کنار تجهیزات فوق پیشرفته و مدرن و در نهایت رضایت مشتری
برای رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
021-66928633 , 0991-4593347

شقاق مقعدی باعث زخم شدن داخلی انتهای روده به خاطر مدفوع سفت یا خارش بیش از حد این ناحیه خواهد شد. زمانی که چنین چیزی اتفاق می‌افتد، این زخم دوباره سر باز میکند و خارش و سوزش ایجاد می‌کند که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کرده و معاینه تخصصی انجام شود.

گاهی اوقات ممکن است هموروئید یا بواسیر هم رخ بدهد که به خاطر فشار به ناحیه مقعد هنگام دفع مدفوع اتفاق می‌افتد. در چنین حالتی سیاهرگ اطراف مقعد تغییر شکل داده و ورم میکند و بواسیر یا هموروئید به وجود می‌آید. اگر این برآمدگی‌ها غیر طبیعی باشند، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید و مسئله را پیگیری نمایید.

انگل کرمک

انگل کرمک

یکی از دلایل خارش مقعدی کودکان، مشکلی به نام انگل کرمک است. کرم‌های انگلی که به آنها کرم سوزنی یا کرمک هم گفته می‌شود، مجموعه‌ای از انگل‌ها هستند که داخل روده رشد می‌کنند. یعنی تخم‌های میکروسکوپی کرم خورده می‌شود و این عفونت وارد بدن می‌گردد و انگل کرمک به وجود می‌آید. علت هم این است که کودکان در سن خردسالی چیزهای زیادی را داخل دهانشان می‌گذارند، ممکن است همین آلودگی‌ها و کثیفی‌ها باعث وارد شدن تخم کرم به بدنشان شود و همین هم موجب می‌شود که به انگل کرمک مبتلا شوند.

اگر کودکتان به مهدکودک می‌رود، باید خیلی مراقب باشید، زیرا به دلیل ارتباط با دیگر کودکان، تخم کرم می‌تواند به راحتی انتقال پیدا کند و احتمال آلوده شدن به این نوع انگل افزایش یابد. از طرفی اگر کودک دست آلوده را به باسن خود بزند، ممکن است تخمی که روی دست وجود داشته، به مقعد یا باسن انتقال پیدا کند و این عفونت گسترش یابد. پس باید حواستان باشد که سریع دستان او را بشویید و اجازه ندهید که به اندام‌های خصوصی خود دست بزند.

زمانی که بچه‌ها از اسباب بازی مشترک، صندلی توالت و لباس مشترک استفاده می‌کنند، احتمال انتقال تخم کرم افزایش پیدا میکند؛  همچنین ممکن است زمانی که لباس زیر کثیف کودک را تعویض می‌کنید یا او را حمام می‌کنید، این تخم‌ها روی سطوح قرار بگیرند و منتظر یک فرصت مناسب باشند تا وارد بدن میزبان بشوند. معمولا انتقال این انگل خیلی سریع اتفاق می‌افتد. پس اگر علائم خارش مقعد را در کودک خود مشاهده کردید، حتماً آن را جدی گرفته و آزمایش بدهید.

البته گاهی اوقات این علائم هم دیده نمی‌شود و فقط با آزمایش میتوان آن را تشخیص داد یا بررسی مدفوع داخل آزمایشگاه می‌تواند وضعیت ابتلا یا عدم ابتلا به این انگل را نشان دهد.

دلایل ابتلا به کرمک چیست؟

اگر تخم میکروسکوپی کرم خورده شود، کودک به این عفونت دچار می‌گردد. ممکن است که تخم این کرم روی سطوح مختلف نشسته باشد و کودک آن را لمس کند و با لمس دست به ناحیه مقعد وارد شود یا حتی به هر جای دیگری از بدن وارد شده و در روده جا خوش کند.
مصرف غذاهایی که به اندازه کافی پخته نشده باشند یا گوشت حیوانات آلوده مثل ماهی، گوسفند یا گاو یا لمس خاک و سطوح آلوده نیز می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود.

ابتلا به کرمک در چه سنی اتفاق می افتد؟

انگل کرمک یکی از دلایل اصلی خارش مقعدی کودکان است که در کودکان ۳ تا ۶ سال بیشتر اتفاق می‌افتد‌ علت هم این است که کودکان روده‌های حساس‌تری در این سن دارند و بیشتر در معرض ابتلا به کرم روده قرار می‌گیرند. از طرفی بهداشت را درست رعایت نمی کنند و در مکان‌های آلوده بازی می‌کنند و ممکن است خطر برای ابتلا به این بیماری را بالاتر ببرد.

علائم و نشانه های کرمک چیست؟

علائم و نشانه های کرمک در کودکان

کرمک هم به عنوان دلایل اصلی خارش مقعدی کودکان علائمی دارد که باعث می‌شود شما سریع تر بتوانید آن را تشخیص دهید و وضعیت را پیگیری کنید. علائم این مشکل شامل موارد زیر است:

 • خستگی
 • اسهال
 • درد شکم و روده‌ها
 • کاهش وزن
 • حساسیت شکم و غیره
 • گاهی اوقات هم بعضی از کودکان دچار اسهال خونی می‌شوند.

بعضی از افرادی که به کرمک مبتلا شده‌اند؛ ممکن است دچار عفونت روده شوند. همین باعث می‌شود که خون و مخاط در مدفوع آن‌ها مشاهده گردد و یا در انتهای روده و مقعد خارش داشته باشند. این خارش معمولاً هنگام خواب و شب بیشتر می شود یا حتی کرم‌های انگلی با ظاهر سفید رنگ و خیلی کوچک داخل مدفوع ظاهر می‌شوند و آنها را با چشم غیر مسلح نمی‌توان دید. گاهی اوقات هم این کرم‌ها هیچ گونه علائمی ندارند‌.

درمان خارش مقعدی کودکان

زمانی که خارش مقعدی برای کودکان اتفاق می‌افتد، بهتر است هرچه زودتر به فکر درمان آن باشید. درمان‌ها معمولا به دو دسته‌؛ درمان‌های خانگی و پزشکی تقسیم می‌شوند که در این قسمت آنها را برایتان توضیح خواهیم داد.

درمان خانگی خارش مقعدی کودکان

اگر کودک به خارش مقعدی دچار شده، کارهای زیر را به انجام برسانید:

 • از محرک‌هایی که باعث ایجاد خارش می‌شوند دوری کنید، مثلاً پوشیدن لباس زیر تنگ.
 • ناحیه مقعد را تمیز نگه دارید. حتماً با آب ولرم بشویید و بعد از شستشو آنجا را خشک کنید.
 • از پودرهای بدون رایحه استفاده کنید و این ناحیه را تمیز نگه دارید.
 • از فیبر بیشتری استفاده کنید تا یبوست اتفاق نیفتد.
 • از بعضی صابون‌ها و داروها استفاده نکنید.
 • ناحیه مقعد را نخارانید.

درمان پزشکی خارش مقعدی کودکان

راهکارهای دیگری هم برای خارش مقعدی کودکان وجود دارد که شامل درمان پزشکی است؛ البته حتما پزشک باید برایتان آن را تجویز کند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • استفاده از پمادهایی مثل پماد زینک اکساید برای تسکین علائم.
 • استفاده از کورتون برای تسکین التهاب.
 • استفاده از درمان‌های هموروئید مثل هیدروکورتیزون.

اگر پزشک برای شما کرم یا پماد تجویز کرد، دقت کنید که حتما باید آنها را روی پوست تمیز بزنید. بهتر است که شب‌ها هنگام خواب این کار را انجام دهید یا صبح بعد از انجام حرکات روده از آنها استفاده کنید. اگر هم استروئیدهای موضعی برایتان تجویز شد؛ هرگز نباید بیشتر از ۷ روز آنها را استفاده کنید.

پیشگیری از خارش مقعدی در کودکان

پیشگیری از خارش مقعدی در کودکان

اگر متوجه هر گونه سوزش و خارش در ناحیه مقعد کودکتان شدید، حتما باید آن را پیگیری کنید. بالاتر هم گفتیم که اول باید دلایل خارش مقعدی کودکان را متوجه شوید و بعد درمان کنید اما بهرحال پیشگیری هم می‌تواند یک مرحله بسیار موثر باشد تا از ابتلا به مشکلات مختلف جلوگیری کنید. برای پیشگیری حتما اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ناخن‌های کودک خود را تمیز کرده و کوتاه نگه دارید‌.
 • توصیه‌های مراقبتی را برای رعایت بهداشت جدی بگیرید.
 • قبل از مصرف هر وعده غذایی و میان وعده دست‌های کودک را شستشو دهید.
 • اگر کودک آزمایش داد و کرمک داشت، سریعا لباس‌های او را داخل آب داغ بشویید و در دمای بالا خشک کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله برایتان توضیح دادیم که دلیل خارش مقعدی کودکان چیست که یکی از دلایل مهم آن انگل کرمک بود که در مورد علائم آن صحبت کردیم. همچنین به شما آموزش دادیم که چگونه می‌توانید از خارش مقعدی کودکان به هر دلیلی پیشگیری و جلوگیری کنید یا اگر این اتفاق برای فرزندتان رخ داد، چگونه درمان خانگی و دارویی را پیش بگیرید. اگر این مقاله را کامل مطالعه کنید و به اطلاعاتی که در اختیارتان دادیم عمل کنید، مطمئن باشید چنین مشکلی پیش نمی‌آید. اگر هم تا به الان این اتفاق افتاده، سریعا می‌توانید آن را با مراجعه به پزشک متخصص برطرف نمایید.

3.3 12 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments