پولیپ رکتوم

ما در مقالات قبل درباره اینکه پولیپ رکتوم چیست صحبت کرده ایم. در این مقاله قصد داریم دلایل بروز پولیپ رکتوم را شرح دهیم.دلایل بروز پولیپ رکتوم می تواند مختلف و متفاوت باشد، اما چیزی که مشخص است، این قضیه است که آگاهی از دلایل بروز پولیپ رکتوم می تواند سبب پیشگیری از بروز این مشکل شده یا در صورت بروز، فرآیند درمان پولیپ رکتوم را آسان تر کند. سلول های سالم به روشی منظم رشد کرده و تقسیم می شوند. جهش در ژن های خاص باعث می شود كه سلول ها حتی در صورت نیاز به سلول های جدید، همچنان به تقسیم سلولی ادامه ندهند. در روده بزرگ و رکتوم، این رشد تنظیم نشده می تواند باعث بروز پولیپ رکتوم شود. پولیپ ها می توانند در هر جای روده بزرگ شما ایجاد شوند.

توجه داشته باشید که:

دو دسته اصلی پولیپ وجود دارد، غیرپلاستیک و نئوپلاستیک.

پولیپ های غیر پلاستیک شامل پولیپ هایپرپلاستیک، پولیپ های التهابی و پولیپ های همارتوماتوزهستند. پولیپ های غیر پلاستیک به طور معمول به سرطان منجر نمی شوند. پولیپ های التهابی ممکن است همراه با کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون روده بزرگ مشاهده شوند. اگرچه خود پولیپ ها تهدیدی جدی نیستند، اما داشتن کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون روده بزرگ، باعث افزایش کلی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود.پولیپ های نئوپلاستیک شامل آدنومها و انواع دندانه دار هستند. بیشتر پولیپ های روده بزرگ آدنوم هستند. پولیپ های دندانه دار بسته به اندازه و محل قرارگیری در روده بزرگ، ممکن است سرطانی شوند. به طور کلی، هرچه پولیپ بزرگتر باشد، خطر ابتلا به سرطان به ویژه در پولیپ های نئوپلاستیک بیشتر است.

اگر میخواهید بدانید علائم پولیپ رکتوم چیست به مقاله پولیپ رکتوم چه علائمی دارد؟ مراجعه کنید.

 مهمترین دلایل بروز پولیپ رکتوم عبارتند از:

سن:

سن اکثر مبتلایان به پولیپ رکتوم بالای50 سال می باشد.

شرایط التهابی روده:

وجود بیماری هایی مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون موثر می باشد.

سابقه خانوادگی:

اگر در پدر و مادر، خواهر و برادر یا اقوام نزدیک شما، قبلا ابتلا به پولیپ رکتوم یا سرطان روده وجود داشته است، این احتمال در شما نیز وجود دارد.

نژاد:

آفریقایی تبارها به لحاظ ژنتیکی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پولیپ رکتوم هستند.

مصرف دخانیات و الکل، چاقی و کم تحرکی، دیابت نوع 2

اختلالات پولیپ رکتوم ارثی

به ندرت، افراد جهش ژنتیکی را به وجود می آورند که باعث تشکیل پولیپ رکتوم شود. اما اختلالات پولیپ رکتوم ارثی نیز یکی از دلایل بروز پولیپ رکتوم است. اگر شما هم یکی از این جهش های ژنتیکی را داشته باشید، در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پولیپ رکتوم قرار دارید. غربالگری و تشخیص زودرس می تواند به جلوگیری از پیشرفت یا شیوع این سرطان ها کمک کند.

پیش گیری

با داشتن غربالگری منظم، می توانید خطر ابتلا به پولیپ رکتوم و سرطان روده را کاهش دهید. همچنین برخی از تغییرات سبک زندگی می تواند در این راستا به شما کمک کند:

مصرف میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. چربی مصرفی خود را کاهش دهید. مصرف الکل را محدود کرده و سیگار را ترک کنید. از نظر جسمی فعال باشید و اضافه وزن بیش از حد نداشته باشید.

با پزشک خود در مورد کلسیم و ویتامین D صحبت کنید. مطالعات نشان داده که افزایش مصرف کلسیم شما ممکن است به جلوگیری از بروز پولیپ رکتوم کمک کند. مطالعات دیگر نشان داده است که ویتامین D ممکن است اثر حافظتی در برابر سرطان روده بزرگ را داشته باشد.

اگر در معرض خطرهستید و اگر سابقه خانوادگی از پولیپ های رکتوم دارید، مشاوره ژنتیکی را فراموش نکنید. اگر دچار اختلالات ارثی هستید که توسط پزشک تشخیص داده شده است، در بزرگسالی باید به طور منظم کولونوسکوپی انجام دهید.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments