جراحی توده های تناسلی

عمل جراحی توده های تناسلی

جراحی توده های ناحیه تناسلی معمولا تنها راه چاره برای برداشتن تومورهای ناحیه تناسلی می باشد.
توده های ناحیه تناسلی چیست؟ این توده ها که عموما در زنان و در ناحیه واژن مشاهده می شود،چندان رایج نیستند اما تشخیص زود هنگام آنها بسیار مهم است. این توده ها در اثر رشد بدون‌ کنترل‌ سلول‌های‌ بدخیم‌ در ناحیه واژن به وجود می آیند. معمولا رشد این توده ها در زنان بالای 50 سال و‌ در سنین‌ یائسگی‌ رخ‌ می ‌دهد.
علائم‌ رایج این توده ها‌ عبارتند از: خارش‌ واژن، خونریزی‌ غیرطبیعی‌ واژن‌، ناراحتی‌ یا خونریزی‌ هنگام مقاربت‌ و خونریزی‌ مقعد در صورت‌ گسترش‌ به‌ مقعد.

انواع درمان توده های ناحیه تناسلی

درمان‌ این توده ها شامل جراحی توده های ناحیه تناسلی‌، پرتودرمانی‌ و شیمی ‌درمانی ‌است.
فرآیند برداشتن توده و برخی بافت های سالم اطراف آن در طی یک عمل جراحی انجام می گیرد. نوع جراحی مورد استفاده بستگی به مرحله پیشرفت توده و شرایط بیمار دارد.
انواع جراحی توده های ناحیه تناسلی شامل موارد زیر است:
جراحی‌ توده های ناحیه تناسلی ممکن‌ است‌ شامل‌ ولوکتومی‌، واژینکتومی‌، هیسترکتومی مقعدی‌ و برداشتن‌ غدد لنفاوی‌ باشد.

واژینکتومی


برداشتن بخشی یا تمام واژن، که ممکن است غدد لنفاوی لگن را نیز در بر بگیرد. در بعضی از خانمها این عمل جراحی، واژینکتومی رادیکال یا اصلاح شده نامیده می شود، زیرا بافت های کنار واژن نیز باید از نظر پزشکی، خارج شوند. یک جراح زنان و زایمان یا ترمیم کننده می تواند واژن را ترمیم کند یا با پیوند بافتی از قسمت های دیگر بدن خانم، واژن جدید ایجاد کند. مقاربت جنسی ممکن است بعد از این نوع جراحی ممکن باشد، اما ممکن است بیمار به روانکاوی احتیاج پیدا کند.


هیسترکتومی


هیسترکتومی، یکی دیگر از انواع جراحی برای برداشتن این توده هاست. در این روش گاهی رحم و سایر اندام های تولید مثل داخلی باید برداشته شوند تا در رفع کامل توده کمک شود. علاوه بر رحم، ممکن است تخمدانها، لوله های فالوپ و غدد لنفاوی نیز برداشته شود. در بعضی از خانمها این عمل جراحی هیسترکتومی رادیکال یا اصلاح شده نامیده می شود و ممکن است همراه با واژینکتومی رادیکال یا اصلاح شده انجام شود.


پرتو درمانی


پرتودرمانی استفاده از اشعه ایکس پر انرژی یا ذرات دیگر برای از بین بردن توده های ناحیه تناسلی می باشد. به پزشک متخصص پرتودرمانی برای معالجه این توده ها، آنکولوژیست یا پرتونگار گفته می شود. پرتودرمانی ممکن است به تنهایی یا بعد از عمل استفاده شود. یک برنامه پرتودرمانی، معمولا شامل تعداد مشخصی از درمان های انجام شده در طی یک دوره زمانی مشخص است.

مراقبت های بعد از جراحی تومورهای ناحیه تناسلی

• بیست و چهار ساعت بعد از عمل، شما مراقبت از زخم را شروع می کنید. مهم است که ناحیه عمل را تمیز و خشک نگه دارید. شما باید دو تا سه بار در روز ناحیه جراحی را تمیز نگه دارید. این کار را با استحمام انجام دهید.
• پس از ادرار کردن یا تحرکات روده، ناحیه عمل را تمیز کنید. این کار را می توان با ریختن آب گرم بر روی آن در هنگام نشستن روی توالت انجام داد.
• هر روز ناحیه جراحی خود را از نظر قرمزی، تورم، یا باز شدن زخم بررسی کنید. اگر تغییری مشاهده کردید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
• از نشستن طولانی مدت باید اجتناب شود. این امر باعث ایجاد فشار بر ناحیه عمل جراحی خواهد شد.
• لباس هایی متناسب با شرایط خود بپوشید که باعث تحریک ناحیه نمی شود.