روش های درمان پولیپ رکتوم

روش های درمان پولیپ رکتوم:

روش های درمان پولیپ رکتوم و بدخیمی های روده بزرگ و راست روده در دهه های گذشته مورد بررسی قرار گرفته است، اما با ظهور فن آوری های جدید، روش های درمان پولیپ رکتوم نسبت به گذشته تکامل یافته اند.  در حالی که این روش ها ممکن است نسبت به روش جراحی پولیپ رکتوم، کمی تهاجمی به نظر برسد، اما بعضا کاربردی تر است. درمان پولیپ رکتوم با بهره مندی از تکنولوژی روز پزشکی، امروزه چندان پیچیده و مشکل نیست.

درمان پولیپ رکتوم با لیزر
بدون درد و خونریزی
کلینیک کولورکتال نور، پزشکان متخصص در کنار تجهیزات فوق پیشرفته و مدرن و در نهایت رضایت مشتری
برای رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
021-66928633 , 0991-4593347

انواع روش های درمان پولیپ رکتوم کدام است؟

یکی از روش های درمان پولیپ رکتوم که امروزه استفاده می شود تکنیک آندوسکوپی در مدیریت پولیپ های رکتوم و گاها سرطان های سطحی روده است. اکثر پولیپ های رکتوم یافت شده در طول کلونوسکوپی می توانند کاملا به وسیله روش های درمانی از بین بروند. تکنیک های مختلف حذف پولیپ امروزه در دسترس می باشد و بیشتر آنها شامل حذف پولیپ با بیوپسی و یا سوزاندن پایه پولیپ با جریان الکتریکی می باشد که به این روش ها برداشتن پولیپ گفته می شود.

از آنجا که پوشش روده به برش یا سوزاندن حساس نیست، برداشتن پولیپ باعث ناراحتی نمی شود. پولیپ های منتقل شده توسط پاتولوژیست برای تعیین نوع بافت و تشخیص سرطانی بودن آن توسط میکروسکوپ مورد معاینه قرار می گیرند. اگر یک پولیپ بزرگ یا غیر معمول به وسیله جراحی برداشته شود و یا برای کنترل جراحی احتمالی باقی بماند، آندوسکوپیست ممکن است با تزریق مقادیر کمی جوهر استریل یا کربن سیاه به دیواره روده، آن را علامت گذاری کند. این کار به خال کوبی آندوسکوپی معروف است.

انجام کلونوسکوپی

لیزر نئودینیوم (YAG)

در حالی که لیزرهای مختلفی برای استفاده در آندوسکوپی موجود است، لیزر نئودیمیوم معروف  به  ” YAG ” معمولا برای ضایعات سرطانی و پیش سرطانی روده، بیشترین کاربرد را دارد. این لیزر دارای طول موج 1024 نانومتر و تنظیمات خاصی برای  درمان مشکلات روده می باشد. این لیزر سبب ضخیم شدن بافت جدید روده می شود، در حالی که تنظیمات قدرت بالاتر آن، باعث تبخیر فوری بافت نئوپلاستیک می شود. این درمان برای هر دو نوع آسیب بافت غیرپلاستیک و نئو پلاستیک در بیماران مبتلا به پولیپ رکتوم که ممکن است دچار خونریزی یا انسداد روده شوند، مفید است.

برای دانستن علائم پولیت رکتوم، به مقاله پولیپ رکتوم چه علائمی دارد؟ مراجعه کنید.

درمان پولیپ رکتوم بوسیله گاز آرگون پلاسما

استفاده از گاز آرگون پلاسما

استفاده از گاز آرگون پلاسما یکی از روش های درمان پولیپ رکتوم است. این روش معمولا به دلیل ارزانتر بودن و سهولت استفاده در لیزر درمانی، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش با استفاده از یونیزاسیون گاز آرگون توسط دستگاه های الکتریکی، فرآیند جوانه زنی بدون تماس مستقیم با بافت، انجام می شود. عمق نفوذ این روش کم است، بنابراین نسبت به درمان های لیزر دیگر، برای ضایعات رکتوم یا ضایعات روده ترجیح داده می شود. استفاده از گاز آرگون پلاسما در شرایط خوش خیم، زودرس و بدخیم به ویژه در مقایسه با لیزر، بسیارموفقیت آمیز تر بوده است.

فتودینامیک درمانی

درمان فتودینامیک یکی دیگر از انواع روش های درمان پولیپ رکتوم است. فتودینامیک روش درمانی است که در آن از دارویی به نام داروی حساس به نور و یا عامل حساس‌ کننده به نور و نوع خاصی از نور استفاده می‌ شود. هنگامی‌که عامل حساس به نور در معرض طول موج مشخصی از نور قرار می‌گیرد، تولید نوعی اکسیژن می‌ نماید که سلول‌ های موردنظر مجاور را از بین می ‌برد. هر داروی حساس به نور را نوری با طول موجی مشخص فعال می‌کند. این طول موج تعیین می ‌کند که نور تا چه فاصله‌ ای می‌تواند به داخل بدن نفوذ کند. بنابراین، پزشکان از داروی حساس به نور و طول موج نور برای درمان سلول ‌های سرطانی در بخش‌های مختلف بدن نظیر روده بزرگ و حتی از بین بردن پولیپ های رکتوم استفاده می‌کنند.
درمانپولیپ رکتوم به روش فتودینامیک

3.8 4 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments