نحوه نشستن افراد مبتلا به هموروئید

نحوه نشستن افراد مبتلا به هموروئید

افراد مبتلا به هموروئید:

افراد اغلب از صحبت کردن در مورد هموروئید خجالت می کشند، اما این ضایع یکی از رایج ترین بیمار ها در سطح جهان است و تقریبا نیمی از بزرگسالان به بواسیر یا هموروئید مبتلا می شوند.در پاسخ این سوال که بواسیر چیست؟ باید گفت هموروئید زمانی روی می دهد که نشستن یا فشار باعث افزایش خون در رگ های داخل و اطراف مقعد می شود. اگرچه هموروئید قابل درمان بوده اما افراد مبتلا به هموروئید نمی توانند به راحتی بنشینند. برای راحتی بیشتر، افراد مبتلا به هموروئید باید کمتر نشسته و یا مراقب نشستن خود باشند. در این مقاله نحوه نشستن افراد مبتلا به هموروئید را آموزش داده ایم همراه ما باشید.

روش اول: نحوه نشستن افراد مبتلا به هموروئید

 1. حالت نشستن خود را روی توالت تنظیم کنید

نحوه نشستن در توالت

افراد بسیار زیادی روی سوراخ یا چوب در حالت چمباتمه نشسته تا دستشویی کنند. چمباتمه زدن با زانو در مقابل شکم برای اجابت مزاج بهتر است (و فرایند را تسریع می بخشد)، و برخی از کارشناسان بر این باورند که این حالت احتمال ابتلا به هموروئید را کاهش می دهد.

طرز نشستن افراد مبتلا به هموروئید هنگام اجابت مزاج به این صورت است که در توالت نشسته اید سعی کنید پاهای خود را بالا نگه دارید. میز کوچک یا چندین کتاب را زیر پایتان قرار دهید. با این کار بدن شما در حالت تعادل قرار گرفته و اجابت مزاج آسانتر بوده و فشار ایجاد کننده هموروئید کاهش می یابد.

 1. روی بالشتک بنشینید

نحوه نشستن افراد مبتلا به هموروئید روی صندلی

نشستن هموروئید را تشدید می کند، بنابراین نشستن طولانی مدت حتی در صندلی های راحتی باعث درد و خارش مقعد می شود. صندلی نرم بهتر از صندلی سفت است، بنابراین هنگام نشستن روی صندلی سفت، نیمکت و غیره، روی بالشتک ضخیم بنشینید.

همچنین می توانید محصولات مختلفی همچون “بالشتک های هموروئیدی” (یا محصولات مشابه) را به صورت آنلاین سفارش دهید، هر چند هیچ تضمینی وجود ندارد که این محصولات بهتر از بالشتک باشند.

بالشتک های سبک “دوناتی” که هنگام جراحی یا آسیب دیدگی مقعد از آن ها استفاده می شود نیز مفید هستند. آنها را امتحان کرده تا بدانید کدام یک برای شما بهتر است.

 1. مقعد را خشک کرده و خنک نگه دارید

نگه داری مقعد به صورت خشک هنگام بواسیر

اگر تا به حال هموروئید را تجربه کرده باشید احتمالاً می دانید که گرما و عرق کردن مقعد را تحریک می کنند. ایستادن و مخصوصاً پوشیدن لباس های تنگ، گرما و رطوبت شرایط را بدتر می کنند.

 • لباس های گشاد نخی بپوشید (از جمله لباس زیر). اگر لباس زیر خیس شد فورا لباس را عوض کنید.

روش دوم: جلوگیری از تشدید و ابتلا به بواسیر

 1. مدت کمتری در توالت بنشینید

هنگام بواسیر کمتر در توالت بنشینید

استفاده طولانی مدت از توالت عامل هموروئید است که با خون در آب یا روی دستمال توالت مشخص می شود. نشستن در توالت یکی از دلایل عمده هموروئید است، به خصوص اگر مدت زیادی در توالت مانده و اجابت مزاج برای شما سخت است. هر چه سریعتر اجابت مزاج داشته و از توالت خارج شوید برای شما بهتر است.

 • اگر ضروری نیست در توالت ننشینید- در توالت مطالعه نکرده و با موبایل بازی نکنید.
 • اگر به دلیل یبوست بیش از چند دقیقه در توالت می نشینید، روش های درمانی دیگر مانند نوشیدن آب بیشتر ، خوردن غذاهای غنی از فیبر و مصرف مکمل های فیبری و یا داروهای مسهل را فراموش نکنید.
 • همچنین ، هنگام ضرورت بلافاصله به توالت بروید. نگه داشتن مدفوع یبوست را تشدید می کند.
درمان بواسیر با لیزر
بدون درد و خونریزی
کلینیک کولورکتال نور، پزشکان متخصص در کنار تجهیزات فوق پیشرفته و مدرن و در نهایت رضایت مشتری
برای رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
021-66928633 , 0991-4593347
 1. طولانی مدت ننشینید

به مدت طولانی ننشینید

نشستن باعث افزایش فشار بر روی رگهای داخل و اطراف مقعد شده – رگهایی که در محل تشکیل هموروئید قرار دارند. سعی کنید هنگام تماشای تلویزیون و کار کردن و دیگر فعالیت های روزمره بایستید. ایستادن برای سلامتی و درمان بواسیر موثرتر است.

 • هنگامی که باید به مدت طولانی بنشینید سعی کنید هر چند وقت یکبار ایستاده و به اطراف حرکت کنید. با این کار از جمع شدن خون که عامل هموروئید است جلوگیری کرده و درد هموروئید تسکین می یابد.
 1. هنگامی که مجبورید طولانی مدت بایستید در اطراف راه بروید

نحوه نشستن افراد مبتلا به هموروئید

ایستادن بهتر از نشستن و ورزش بهتر از ایستادن است. پیاده روی، رقص، باغبانی یا هر فعالیت سبک به بدن شما از جهات مختلفی مخصوصا در درمان یبوست کمک خواهد کرد.

ورزش به شما در کاهش وزن کمک کرده، که به نوبه خود فشار وارده بر رگهای خلفی در حالت نشستن را کاهش می دهد. و همینطور میتوانید از درمان بواسیر با ورزش استفاده کنید

مقاله پیشنهادی: درمان بواسیر با ورزش

روش سوم: روش های دیگر برای کاهش ناراحتی بواسیر

 1. یبوست را درمان کنید

درمان یبوست

هر کسی در معرض خطر ابتلا به هموروئید قرار دارد، اما افرادی که مرتب دچار یبوست می شوند همیشه در معرض خطر قرار دارند. نشستن در توالت به مدت طولانی و فشار برای دفع مدفوع سخت و فشرده عامل هموروئید و ناراحتی است.

 • یکی از ساده ترین راه های درمان یبوست نوشیدن آب بیشتر است. به خانمها توصیه می شود روزانه 9 لیوان (2.2 لیتر) مایعات و به مردان توصیه می شود 13 لیوان (3 لیتر) مایعات مصرف کنند.
 • فیبر بیشتری مصرف کنید- سبزی، میوه و غلات غنی از فیبر مانند جو.
 • به عوارض داروها یا مکمل هایی که مصرف می کنید توجه کنید. یبوست ممکن است نتیجه ی داروهای خاصی باشد. در این صورت برای قطع دارو و یا تغییر دارو با پزشک مشورت کنید.
 • از مکمل فیبری یا داروی مسهل استفاده کنید. قبل از رژیم غذایی طولانی مدت با پزشک مشورت کنید.
 1. ناحیه هموروئید را تمیز نگه دارید.

تمیز نگه داشتن هموروئید

تمیز کردن و خشک کردن منظم و ملایم به خنک شدن و تسکین بواسیر کمک می کند. به عنوان مثال سعی کنید به جای دستمال توالت معمولی از دستمال مرطوب (اما بدون عطر) استفاده کنید، زیرا دستمال توالت معمولی ضخیم بوده و خاصیت پاک کنندگی آنها کمتر است.

 • هر روز دوش گرفته و مقعد را با آب تمیز کنید. می توانید مقعد را با سشوار با درجه ی کم خشک کنید.
 • همچنین می توانید  از حمام سیتز استفاده کنید- طشتی که روی کاسه توالت بگذارید. می توانید مقعد را در آن قرار داده و تمیز کنید. آب باید تمیز و خنک باشد و 10 تا 15 دقیقه ، سه بار در روز (یا بیشتر در صورت نیاز) در آن بنشینید.
 1. داروها و درمان های موضعی را امتحان کنید.

استفاده از داروهای پزشکی

انواع زیاد داروهای بواسیر موجود در داروخانه نشان دهنده شایع بودن هموروئید است. گزینه های درمانی مختلف را امتحان کرده تا بدانید کدام روش درمانی برای شما بهتر است، اما هیچ کدام را بیش از دو هفته استفاده نکنید، مگر اینکه با پزشک صحبت کرده باشید.

 • کرم ها یا پمادهای هموروئید به کوچک شدن بافتهای هموروئید و تسکین خارش و ناراحتی کمک می کنند. پمادها یا پدهای حاوی نارون کوهی خارش و درد را کاهش می دهند.
 • در هموروئیدهای خفیف از پک یخ یا کمپرس آب سرد استفاده کنید. در شکاف مقعد پک آب یخ یا کمپرس آب یخ قرار داده تا درد و التهاب موقتا تسکین یابد.
 • داروهای تسکین دهنده درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن نیز تا حدی هموروئید را تسکین می بخشند.
 1. با پزشک مشورت کنید.

نحوه نشستن افراد مبتلا به هموروئید

اگر دچار خارش و درد مقعد هستید، بیرون از مقعد برآمدگی کمی احساس کرده و یا اجابت مزاج با خون همراه است، مبتلا به هموروئید هستید. با این حال، در موارد نادر، شرایط وخیم تری از جمله شکاف مقعد یا خونریزی داخلی و سرطان نیز اتفاق می افتد. بهترین راه مراجعه به پزشک و بحث در مورد گزینه های درمانی است.

در حالی که درمان هموروئید در خانه ممکن است، اما در صورت پیشرفت و وخامت بیماری، لازم است به پزشک مراجعه کنید. درمان شامل استفاده از رابرباند برای عمل جراحی بواسیر (هموروئیدکتومی) است. ماهیت بواسیر، میزان ناراحتی شما و بسیاری از عوامل دیگر بر نوع درمان اثر می گذارند.

منبع: wikihow

3.7 18 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
4 دیدگاه ها
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
همیلا
4 سال پیش

این کلینیک در شهر تبریزه؟

محمد
3 سال پیش

سلام هنگام دسشوویی با اب گذم بشوریم یا اب سرد!؟