پولیپ رکتوم چیست

پولیپ رکتوم چیست ؟

پولیپ رکتوم یا روده بزرگ یا راست روده معمولا در طول معاینات غربالگری استاندارد روده بزرگ و رکتوم (قسمت پایین روده بزرگ شما) مشاهده می شود. این پولیپ ها در میان حدود 20 تا 30 درصد از بزرگسالان آمریکایی مشاهده می شود. اما دقیقا پولیپ رکتوم چیست ؟ این پولیپ ها، پولیپ هایی با رشد غیرطبیعی هستند که در پوشش داخلی روده بزرگ شروع به گسترش می کنند.

بعضی از این پولیپ ها مسطح هستند و برخی دیگر ساقه دارند. پولیپ های رکتوم می توانند در هر بخشی از روده بزرگ رشد کنند. بیشتر اوقات، آنها در سمت چپ روده بزرگ رشد می کنند. در حالی که اکثر این پولیپ ها به سرطان تبدیل نخواهند شد، اما برخی از انواع آن ممکن است سرطانی باشند. با برداشتن پولیپ، خطر ابتلا فرد به سرطان روده بزرگ کاهش می یابد.

درمان پولیپ رکتوم با لیزر
بدون درد و خونریزی
فعالیت پزشکان فوق تخصص در این کلینیک در کنار تجهیزات فوق پیشرفته و مدرن باعث شده روند درمان بیماران عزیز با کیفیت و سهولت بیشتری انجام شود و رضایتمندی مراجعه کنندگان را به همراه داشته باشد.برای رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
021-66928633
0991-4593347

نتیجه رشد پولیپ رکتوم چیست ؟

سرطان روده بزرگ سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در بین زنان و مردان آمریکایی است. این سرطان عمدتا ناشی از بروز پولیپ یا تومور در پوشش داخلی روده بزرگ یا قسمت انتهایی آن که به رکتوم یا راست روده نیز معروف است، می باشد. متأسفانه، بیشتر سرطان های روده بزرگ، حاصل تومورهای “خاموش” هستند. این تومورها به آرامی رشد می کنند و اغلب تا رسیدن به اندازه بزرگ، علائمی ایجاد نمی کنند. خوشبختانه، اگر سرطان روده به موقع تشخیص داده شود، قابل پیشگیری و درمان است.

رشد پولیپ رکتوم

انواع پولیپ رکتوم چیست ؟

حال که متوجه شدیم پولیپ رکتوم چیست، بد نیست بدانیم که چگونه ایجاد می شود و چه انواعی دارد. این پولیپ ها غالبا رشد غیر سرطانی دارند، اما بعضی از آنها می توانند به سرطان نیز تبدیل شوند.

دو نوع متداول پولیپ رکتوم وجود دارد:

پولیپ هایپرپلاستیک و التهابی: معمولا این نوع پولیپ ها خطر ابتلا به سرطان را ندارند. با این حال، پولیپ هایپر پلاستیک بزرگ، به ویژه در سمت راست روده بزرگ، نگران کننده می باشد و باید کاملا برداشته شوند.

آدنوما یا پولیپ های آدنوماتوز: این پولیپ ها اگر بی توجه باقی بمانند می توانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند.

اگرچه بیشتر پولیپ های رکتوم به سرطان تبدیل نمی شوند، اما تقریبا همه سرطان های روده بزرگ و روده از این پولیپ های کوچک شروع می شوند. افراد ممکن است بیماری هایی را به ارث ببرند که خطر پولیپ روده بزرگ و سرطان را در آنها افزایش دهد. سرطان روده بزرگ همچنین ممکن است در مناطقی از سلول های غیر طبیعی در آستر روده بزرگ یا راست روده ایجاد شود.

عوامل سرطان پولیپ رکتوم چه می باشد ؟

در حالی که هرکسی می تواند سرطان روده بزرگ را تجربه کند، اما این قضیه بیشتر در افراد بالای 50 سال دیده می شود. عوامل ابتلا به سرطان روده بزرگ شامل موارد زیر است:

  • سابقه شخصی یا خانوادگی از سرطان روده یا پولیپ
  • رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده
  • بیماری التهابی روده (بیماری کرون یا کولیت اولسروز)
  • شرایط ارثی مانند پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی و سرطان روده بزرگ
  • چاقی
  • سیگار کشیدن
  • عدم تحرک جسمی
  • مصرف الکل
  • دیابت نوع 2
  • آفریقایی یا آمریکایی بودن

راه تشخیص پولیپ رکتوم چیست ؟

متداول ترین آزمایش مورد استفاده در تشخیص پولیپ های روده بزرگ، کولونوسکوپی می باشد. در طی این آزمایش سرپایی، جراح؛ روده بزرگ و رکتوم شما را با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر، بلند و نازک با دوربین و یک نور در انتها معاینه می کند. اگر پولیپ پیدا شود، در همان زمان برداشته می شود. روش دیگر تشخیص، کلونوگرافی یا کولونوسکوپی مجازی می باشد که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد تا روده بزرگ به صورت غیر مستقیم بررسی شود. اما اگر پولیپ یا توموری در طی این آزمایش یافت شود، ممکن است برای از بین بردن آنها نیاز به کولونوسکوپی هم باشد. سایر آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص پولیپ ها شامل معاینه دیجیتال رکتال، آزمایش خون مخفی مدفوع و سیگموئیدوسکوپی می باشد که در آن از یک لوله انعطاف پذیر برای بازرسی از روده بزرگ استفاده می شود.

کولونوسکوپی

درمان پولیپ رکتوم

از بین بردن پولیپ های رکتوم شدیدا توصیه می شود، زیرا هیچ آزمایشی برای تعیین اینکه آیا پولیپ فرد به سرطان تبدیل می شود یا خیر وجود ندارد. درمان پولیپ رکتوم می تواند بیمار را از خطر ابتلا به سرطان روده نجات دهد. تقریبا تمام پولیپ ها می توانند در طول کلونوسکوپی برداشته یا از بین بروند. پولیپ های بزرگ ممکن است به بیش از یک درمان نیاز داشته باشد. اما به ندرت ممکن است برخی از بیماران برای برداشتن کامل پولیپ، به عمل جراحی نیاز داشته باشند.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments