علائم فیشر

fisher

فیشر چیست؟

فیشر مقعدی شکاف پوشش دیواره ی مقعد یا کانال مقعدی، پایین ترین قسمت لوله گوارش است. فیشر مقعدی باعث می شود که اجابت مزاج دردناک بوده و درد آن ممکن است تا ساعت ها بعد از اجابت مزاج ادامه یابد. حتی ممکن است برای جلوگیری از درد مدفوع نکنید. در ادامه به توصیف علائم فیشر میپردازیم. دانستن این علائم به منظور شناخت و درمان فیشر ضروری است.

انواع فیشر

بسته به مدت زمانی که یک فرد دچار بیماری فیشر شده است می توان آن را به دو دسته تقسیم کرد. به عبارتی چنانچه بیماری فیشر کمتر از دوازده هفته طول کشیده باشد، فیشر حاد نامیده می شود. اما چنانچه این مسئله بیشتر از دوازده هفته طول بکشد و باعث پارگی و عدم خون رسانی به آنودرم شود، می توان به آن فیشر مزمن گفت. فیشر حاد به حالت یک خط طولی است و فیشر مزمن زخم وسیعی است که لبه های آن برجسته شده است.

بیماری فیشر مقعد دارای علائمی است که در زیر به چند مورد از آنها اشاره میکنیم، اما در نظر داشته باشید که بروز این علائم صرفا به دلیل ابتلا به فیشر نیست و حتما باید توسط پزشک تشخیص داده شود.

علائم فیشر حاد

اگر مبتلا به فیشر مقعدی حاد هستید، هنگام اجابت مزاج احساس شکاف یا پارگی در مقعد دارید. علائم زیر نیز عادی است:

خونریزی مقعد: در صورتیکه عمق ترک‌های ایجاد شده روی دیواره مقعد زیاد باشد، منجر به خونریزی در این ناحیه می‌شود. این خونریزی در انتهای راست روده اتفاق می‌افتد و برای بیمار قابل مشاهده است.

خارش و سوزش در ناحیه مقعد: در اکثر مواقع، فرد مبتلا به شقاق یا فیشر مقعد ، درون مقعد احساس خارش و سوزش دارد که دلیل آن برخورد مدفوع و ترشحات آن با ترکهای موجود در دیواره مقعد است. اما باید در نظر داشت که احساس خارش و سوزش در همه موارد نشانه ابتلا به شقاق مقعدی نیست.

برآمدگی در ناحیه مقعد: در مواردی که بیماری شقاق مقعد در طولانی مدت درمان نشود و یا تکرار شود، ممکن است منجر به بروز ضایعه‌ای در بیرون مقعد شود. اما برای تشخیص آن باید به پزشک مراجعه شود.

علائم فیشر مزمن

در صورتیکه شقاق مقعد دیر تشخیص داده شود، مزمن شده و باعث ایجاد مشکلات جدی تری خواهد شد.علائم زیر نیز وجود خواهد داشت:

  • ترک اطراف مقعد
  • درد هنگام اجابت مزاج بدون خونریزی
  • خارش و سوزش پوست اطراف مقعد
  • منگوله پوستی در انتهای مقعد

علائم فیشر مقعد در کودکان

فیشر در نوزادان نیز ممکن است رخ دهد. فیشر مقعد شایع ترین علت خونریزی مقعد در کودکان است.در ادامه به مواردی از علائم فیشر مقعد در کودکان اشاره میکنیم:

  • گریه هنگام اجابت مزاج
  • خون در مدفوع یا در پوشک
  • پارگی قابل مشاهده در مقعد
3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments