12روش کلیدی برای جلوگیری از بواسیر

جلوگیری از هموروئید

Avoid hemorrhoids

1- مایعات بیشتری بنوشید

هر گونه مایعات می تواند به شما کمک کند بدنتان هیدراته شود، از جمله آب، آبمیوه، چای و سوپ ها. افزایش میزان مصرف آب به جلوگیری از بواسیر کمک می کند وهمچنین کمک میکند تا مدفوع را نرم نگه دارید. این باعث کاهش میزان فشار (زور زدن) برای دفع مدفوع می شود. اگر باردار هستید بهتر است روزانه حداقل 10 لیوان مایعات بنوشید تا مطمئن شوید که هیدراته شده اید.

جلوگیری از هموروئید

کودکان به اندازه بزرگسالان نیاز به مایعات زیاد ندارند.

کودکان 1 تا 3 سالگی نیاز به 1 لیتر در روز دارند.

کودکان 4 تا 8 ساله نیاز به 1.2 لیتر در روز دارند.

کودکان 9 تا سن بلوغ نیاز به 1.5 لیتر در روز دارند.

2- در صورت داشتن اسهال مزمن یا یبوست برای جلوگیری از بواسیر با پزشکی متخصص صحبت کنید

اسهال شدید و یبوست می تواند خطر ابتلا به هموروئید را افزایش دهد. اسهال باعث می شود که شما زمان بیشتری را در توالت صرف کنید و باعث می شود بیشتر ناحیع مقعد خود را تمیز کنید (که خود باعث حساسیت درناحیه مقعد می شود). یبوست باعث می شود که شما بیشتر تحت فشار قرار بگیرید تا دفع مدفوع داشته باشید و حرکات روده شما را سخت تر می کند.

جلوگیری از هموروئید

اگر اسهال و یبوست متناوب دارید، برای جلوگیری از بواسیر، ممکن است نیاز به معاینات و آزمایش های گسترده تری برای درمان داشته باشید.

3-تخلیه ی روده هایتان را به تاخیر نیندازید !

برای جلوگیری از بواسیر، به محض اینکه احساس نیاز به دستشویی رفتن را داشته باشید، از دستشویی استفاده کنید. تاخیر در دفع مدفوع می تواند مدفوع شما را سفت تر کند. این باعث می شود که آنها به سختی عبور کنند و شما را تحت فشار قرار دهند. از آنجا که تنش می تواند باعث ایجاد هموروئید شود، این خطر مبتلا شدن شما به بواسیر را افزایش می دهد.

جلوگیری از هموروئید

سعی نکنید حرکات روده را نگه دارید ! به محض اینکه توانستید، خودتان را به دستشویی برسانید.

4- اجتناب از فشار برای دفع مدفوع

اگر احساس میکنید که میخواهید دفع مدفوع انجام دهید اما نمیتوانید، بهتر است که بلند شوید و کمی راه بروید. این کار میتواند جوابگو باشد. اگر در هنگام دفع مدفوع زور میزنید به ویژه وقتی که نفس خود را حبس کرده اید، احتمال مبتلا شدن خود به هموروئید را افزایش داده اید.

زور زدن برای دفع مدفوع نشانه ای از یبوست است. اگر اغلب خود را در معرض فشار برای دفع مدفوع قرار می دهید یا اگر قادر دفع بیش از 3 بار در هفته نیستید، به منظور جلوگیری از بواسیر حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. آنها می توانند شما را در تشخیص یبوست و گزینه های درمان کمک کنند.

جنبش، مانند پیاده روی، می تواند به شما در دفع راحت مدفوع کمک کند. اگر این کار جواب نداد، با پزشک خود در مورد مصرف نرم کننده مدفوع صحبت کنید که می تواند حرکت های روده شما را راحت تر کند.

 

درمان بواسیر با لیزر
بدون درد و خونریزی
کلینیک کولورکتال نور، پزشکان متخصص در کنار تجهیزات فوق پیشرفته و مدرن و در نهایت رضایت مشتری
برای رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
021-66928633 , 0991-4593347

 

5-به محض پایان کار توالت را ترک کنید

خواندن مجله و یا بازی کردن با گوشی همراه یک روش معمول برای گذر زمان است. با این حال، اجازه ندهید که این سرگرمی ها شما را در توالت نگه دارد. ماندن زیادی در توالت می تواند ناحیه مقعدی شما را تحت کشش قرار دهد و خطر ابتلا به هموروئید را افزایش دهد.

در صورت تمایل به خواندن مجله، بازی با گوشی و… در توالت، اجازه ندهید تا شما را بیش از حد لازم در توالت نگه دارد.

جلوگیری از هموروئید

اگر شما در معرض یبوست هستید، پزشک ممکن است توصیه کند که برخی از سرگرمی ها را به توالت برده تا شما را سرگرم کرده و به شما کمک کند حوصله تان سر نرود.اما با این حال، به طور کلی بهتر است که بیش از 10 دقیقه در توالت نمانید.

6- پیشنهاد می شود یک وان آب گرم برای ناحیه ی مقعد مهیا کنید

حمام نه تنها در صورت داشتن هموروئید آن را تسکین می دهد ، بلکه به پیشگیری از مبتلا شدن به آن کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که آب شما گرم است و نه داغ که می تواند پوست شما را تحریک کند.

جلوگیری از هموروئید

حداقل 20 دقیقه در وان خیس بخورید.

شما همچنین می توانید نمک های اسپوم را به حمام خود اضافه کنید.

7- از دستمال مرطوب به جای دستمال توالت به استفاده کنید

دستمال مرطوب یک گزینه خوب برای جلوگیری از بواسیر است اگر شما در معرض سوزش(در ناحیه مقعد) و هموروئید هستید. آنها مقعد را بهتر از دستمال توالت پاک می کنند. علاوه بر این، آنها در ناحیه مقعد ملایم تر هستند، سوزش را کمتر کرده و حتی اگر شما در حال حاضر نیز مبتلا به هموروئید هستید دستمال مرطوب مناسب تر از دستمال خشک است. فقط قبل از استفاده مطمئن شوید که حتما بدون الکل بوده و معطر نباشد زیرا باعث تحریک ناحیه مقعدی می شود.

جلوگیری از هموروئید

در صورتی که در معرض هموروئید هستید، ناحیه مقعد خود را پاک کنید. این به شما کمک می کند که ناراحتی خود را به حداقل برسانید و سریعتر بهبود بخشید. روزانه مقعد خود را با صابون و آب گرم شستشو دهید.

اطمینان حاصل کنید که صابون که برای تمیز کردن ناحیه مقعدی استفاده می کنید، عطر و یا الکل ندارد.

8- ورزش برای حداقل 30 دقیقه در روز

علاوه بر اینکه به سلامتی و حفظ وزنی سالم به شما کمک کرده ، ورزش روزانه به شما برای دفع راحت تر مدفوع و جلوگیری از بواسیر و یبوست کمک می کند. علاوه بر این به شما کمک می کند تا فشار بر روی رگ های مقعد کاهش یابد و این خود یعنی کاهش خطر ابتلا به هموروئید.

جلوگیری از هموروئید

در اینجا چند گزینه برای شما پیشنهاد میکنیم :

  • پیاده روی
  • دویدن
  • رقص
  • ایروبیک
  • شنا کردن
  • کلاس های باشگاه گروهی
  • یوگا

9- اجتناب از نشستن برای مدت زمان طولانی

نشستن بر رگهای ناحیه مقعد شما فشار می آورد. فشار می تواند باعث ایجاد هموروئید شود. اگر بخاطر شغل یا تحصیلتان باید زیاد بنشینید، برای جلوگیری از بواسیر هر نیم ساعت یکبار بلند شوید و کمی قدم بزنید.

جلوگیری از هموروئید

10- از بلند کردن وسایل سنگین اجتناب کنید

این که شما اشیاء یا وسایلی سنگین را بلند می کنید، بر تمام بدن شما تاثیر می گذارد و این شامل رگه هایی در که ناحیه مقعد شما هستند نیز می شود. تنش زیادی می تواند باعث ایجاد هموروئید یا افزایش آن شود.

جلوگیری از هموروئید

وقتی که شما نیاز به حرکت جسمی سنگین دارید،به منظور جلوگیری از بواسیر از دیگران برای جابجایی کمک بخواهید.

11- توصیه شده در روز مقداری فیبر بخورید.

خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا به تسهیل مدفوع کمک می کند. خوردن غذاهایی با فیبر بالا یک روش ساده برای کاهش احتمال مبتلا شدن به هموروئید است.

موارد زیر دارای فیبر بالا هستند:

توت ها و دیگر میوه ها، به خصوص آنهایی که دارای پوست های خوراکی هستند مانند سیب و انگور.

سبزیجات برگ سبز مانند کولارد (نوعی کلم)، خردل و چغندر.

سبزیجات دیگر مانند کلم بروکلی، اسفناج، هویج، گل کلم، کلم بروکسل، کنگر فرنگی و لوبیا سبز.

لوبیا و سایر حبوبات مانند دریایی، گاربانزو، پینتو، لیما و لوبیا سفید، لوبیا چشم بلبلی همچنین عدس و نخود.

تمام غلات غیر پردازش شده. یک قاعده ساده این است که اگر رنگ غلات ، روشن یا سفید باشد، احتمالا غلات پردازش شده است. غلات گرانولا دارای بیشترین فیبر هستند. اگر شما در حال خرید غلات هستید، برچسب بر روی جعبع را بخوانید تا اطمینان حاصل شود که غلات با فیبر زیاد را انتخاب کرده اید.

جلوگیری از هموروئید

دانه ها و آجیل ها مانند کدو تنبل، کنجد، آفتابگردان، یا دانه های کتان (تخم کتان)، و همچنین بادام، گردو و پونه گردو.

توصیه می شود تا سن 50 سالگی روزانه 25 گرم فیبر برای زنان و 38 گرم برای مردان باشد. برای افراد بالای 50 سال، توصیه های فیبر برای زنان به 21 گرم و برای مردان 30 گرم است.

12- اجتناب از غذاهای مشکل ساز

در حالی که غذاهایی که دارای فیبر زیاد هستند می توانند به جلوگیری از بواسیر کمک کنند، اما یکسری از مواد غذایی ممکن است موجب بروز آنها شوند.

سعی کنید از “مواد غذایی بی خاصیت” مانند چیپس ها و دیگر نوشیدنی های ناسالم تا حد امکان استفاده نکنید. این یک انتخاب خوب است به طور کلی، اما هنگامی که شما فرآورده ای بی خاصیت یا شور می خورید، خطر ابتلا به هموروئیدها را افزایش می دهید.

از خوردن غذا و فرآورده های “تند” اجتناب کنید.

راهکار های پیشنهادی بالا به منظور جلوگیری از بواسیر بوده تا نیاز به درمان بواسیر نداشته باشید.

منبع : how wiki

3.8 4 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments