چگونه درد هموروئید را کاهش دهیم؟

Reducing hemorrhoids pain

Reducing hemorrhoids pain

هموروئید چیست؟

در این مقاله، شما را با ماهیت هموروئید و راه‌های تسکین درد هموروئید آشنا خواهیم کرد. هموروئید‌ها رگهای متورمی دارند که در خارج و یا در داخل مقعد یافت می‌شوند. هموروئید یا بواسیر می‌تواند به علت رژیم غذایی نامناسب، فشار زیادی بر لگن، رگ‌های مقعدی، اسهال، یبوست و همچنین زور زدن در هنگام دفع مدفوع باشد.

نکته: یبوست عوارض جانبی بسیاری از داروهای بدون نسخه و تجویز است. بنابراین با یک پزشک متخصص در مورد هر نوع دارویی که مصرف می‌کنید صحبت کنید. شاید بتوانید دارویی که احتمالا باعث یبوست شما شده را تغییر دهید. تعداد زیادی از افراد، در زندگی خود هموروئید را تجربه می‌کنند.

زنان باردار، افرادی که دارای مشکل گوارشی هستند، افرادی که دراین زمینه دارای سابقه خانوادگی هستند(به صورت ارثی) و حتی در برخی افراد بدون هیچ دلیل معقولی این عارضه رخ می‌دهد.

راه هایی برای جلوگیری و درمان بواسیر وجود دارد که احتمال بازگشت آنها را کاهش می‌دهد و درد هموروئید را نیز همینطور.

راه‌های شناخت بیماری همورئید

1- خون و هموروئید

خونریزی در مدفوع شخص شایعترین علامت این بیماری است. شما ممکن است خون را بر روی دستمال توالت یا کاسه توالت ببینید. این می‌تواند نشانه ای از چندین مشکل مختلف باشد. اگر خونتان را در مدفوع خود ديديد، بهتر است با یک پزشک متخصص ملاقات کنيد. اما باید در نظر داشت که نشانه ی هموروئید تنها خونریزی نیست.

کاهش درد بواسیر
توجه شود که خونریزی مزمن و طولانی ناشی از هموروئید ممکن است در برخی افراد باعث کم خونی شود. کم خونی بدلیل از دست دادن سلول‌های قرمز خون است که توانایی بدن شما برای حمل اکسیژن از سلولی به سلول دیگر را در بدن شما را کمتر می‌کند. نشانه‌های کم خونی عبارتند از ضعف و خستگی مزمن.

2- خارش در هموروئید

هموروئید معمولا خارش دار و دردناک است. اگر خارش یا درد مداوم در اطراف مقعد دارید، این ممکن است نشانه ای از هموروئید باشد.

3- احساس هموروئید خارجی

شما ممکن است در حین تمیز کردن خود یک هموروئید خارجی (خارج از مقعد خود) احساس کنید. احتمالا تورم نازکی در اطراف دهانه مقعد خواهد بود. همچنین ممکن است در آن ناحیه جای زخم وجود داشته باشد. هموروئید اغلب به صورت یک توده کبود رنگ و بیضی شکل در دهانه مقعد رخ می‌دهد. ظاهر آن شبیه به غده متورم یا لکه‌های عجیب و غریبی باشد که تا پیش از این در بدن شما نمایان نبوده است.

به طور کلی، هموروئید داخلی بیش از حد در داخل مقعد است. بنابراین شما آنها را تحت شرایط معمول احساس نمی‌کنید اما ممکن است که در دهانه مقعد نیز باشند. به منظور اطمینان از اینکه شما مبتلا به بیماری هموروئید هستید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و نظر او را برای درمان هموروئید جویا شوید.

  • تایید اینکه شما به بیماری هموروئید مبتلا هستید و یا خیر از طرف پزشک معالج با انجام سری آزمایشات به خصوصی، انجام می‌شود.
  • اگر دلیل خونریزی مقعدی بیماری هموروئید نباشد، احتمالا پزشک شما آزمایش گسترده تری به نام sigmoidoscopy توصیه خواهد کرد.
  • لازم به ذکر است که این آزمایشها برای بررسی سرطان کولون مطرح می‌شوند.

 

درمان بواسیر با لیزر
بدون درد و خونریزی
کلینیک کولورکتال نور، پزشکان متخصص در کنار تجهیزات فوق پیشرفته و مدرن و در نهایت رضایت مشتری
برای رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
021-66928633 , 0991-4593347

 

راه حل‌های پیشنهادی برای کاهش درد هموروئید

1- بهداشت را به خوبی رعایت فرمایید

یکی از بهترین چیزهایی که می‌توانید برای مراقبت از هموروئید انجام دهید این است که ناحیه مقعد را کاملا تمیز نگه دارید. روزانه دوش بگیرید و پوست داخل و اطراف مقعد را تمیز کنید.

توجه داشته باشید که صابون ممکن است هموروئید را تحریک کند و درد هموروئید را افزایش دهد.

2- دفع مدفوع را به تاخیر نیندازید

این بسیار مهم است که بلافاصله بعد از احساس نیاز به تخلیه روده از دستشویی استفاده کنید. تعویق انداختن آن می‌تواند باعث یبوست و حرکات دردناک روده شود که باعث بروز هموروئید یا تشدید درد هموروئید شود.

کاهش درد بواسیر

3- از دستمال مرطوب استفاده کنید

اگر مبتلا به هموروئید هستید، دستمال توالت خشک می‌تواند باعث پارگی رگ‌های متورم و باد کرده شود. به جای استفاده از دستمال توالت، از دستمال مرطوب بچه استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که از دستمال بدون عطر و یا الکل استفاده می‌کنید، زیرا ممکن است باعث تحریک درد هموروئید شود.

کاهش درد بواسیر

4- از نرم کننده مدفوع استفاده کنید

عموم افراد مبتلا به هموروئید داخلی با مراجعه به پزشک و انجام اقدامات پزشکی حرفه ای، می‌توانند بهبودی خود را مجددا به دست آورند. اما راهکار هایی وجود دارد که این بیماران تا زمان بهبودی کامل بتوانند درد خود را کاهش دهند.

یکی از بهترین راه حل‌های پیشنهادی استفاده از داروها و یا گیاهانی است که می‌توانند موجب نرم تر شدن مدفوع شوند. از این دسته موارد می‌توان به قرص‌های سنا یا چای سنا اشاره کرد.(اگر تمایل داشتید می‌توانید با عسل و لیمو طعم دهید)

5- از روش “نفس کشیدن” استفاده کنید !!!!

وقتی وارد توالت می‌شوید،به جاذبه اجازه دهید بیشتر کار را انجام دهد. شما می‌توانید از روش “نفس کشیدن” به جای زور زدن برا دفع مدفوع، استفاده کنید. قبل از شروع به دفع مدفوع، روی توالت به صورت صاف بنشینید.

بلند ترین نفسی را که می‌توانید بکشید و شکم خود را منبسط کنید. این باعث میشود که دیافراگم شما کاهش یابد و به شما اجازه می‌دهد که تا حد ممکن ریه هایتان پر شود.

کاهش درد بواسیر

نفس کامل بکشید سپس، تصور کنید که وقتی نفس خود را بیرون میدهید مدفوع خود را نیز بیرون خواهید داد. این کار نیاز به کمی تمرین دارد اما اطمینان میدهیم که حتما جواب می‌دهد.

همچنین سعی کنید پای خود را در حالی که روی توالت نشسته اید، کمی بلند کنید. این امر به تسهیل حرکت روده کم و بیش کمک می‌کند.

6- جایگاه یا محوطه ای برای درمان محیا کنید

1-حمام Sitz

پس از دفع مدفوع، از روش هایی مانند حمام sitz، کمپرس گرم،ژل آلوئه ورا و آماده سازی HTM برای رسیدن به آرامش و تسکین درد هموروئید استفاده کنید. برای حمام Sitz، حدود یک فنجان نمک Epsom برای یک وان آب کامل استفاده کنید.

اگر فقط به اندازه 3-5 لیتر آب مصرف کنید، 2-3 قاشق غذاخوری (4/24-44 میلی لیتر) نمک اپسوم کافی است. آب را گرم کنید (داغ نباشد) و ظرف 10 تا 15 دقیقه در وان بنشینید. پس از خیس شدن، خود را به آرامی خشک کنید یا از خشک کن مو استفاده کنید.

سعی کنید این عمل را روزانه 2 الی 3 بار تکرار کنید.

می توانید در داروخانه‌ها لگنی مخصوص که برای این منظور است تهیه کنید که کار را برای شما آسان تر کند.

2-کمپرس گرم

برای درمان با یک کمپرس گرم، یک حوله پاک و تمیز بیابید و آن را در آب گرم (نه داغ) خیس کنید.

فشرده سازی را برای مدت 10 تا 15 دقیقه سه بار در روز اعمال کنید. برخی عقیده دارند خوب است که در ابتدا چند دقیقه از یخ استفاده کنید.

3-آماده سازی HTM

پس از خیس و خشک شدن در وان یا لگن، از مقدار کمی از ژل آلوئه ورا یا آماده سازی HTM برای کمک به درد هموروئید و یا ناراحتی استفاده کنید.

آماده سازی HTM شامل پماد ژل نفتی، روغن مایع، روغن کبد کوسه و فنیل افرین است. فنیل افرین به عنوان یک ضد انعقاد عمل می‌کند و به بهبودی درد هموروئید کمک می‌کند.

ژل آلوئه ورا حاوی محتوایی است که مانع عفونت شده و باعث بهبود زخم‌های جزئی می‌شود.

4-استفاده از فندق افسونگر

از فندق افسونگر که در اکثر داروخانه‌ها یافت می‌شود استفاده کنید که این محصول مایع مناسبی است که از گیاه فندق افسونگر(witch hazel) به دست می‌آید. پس از دفع مدفوع، پد پنبه خیس خورده در فندق جادوگر به عنوان یک رطوبت عمل می‌کند، به تمیز کردن منطقه کمک می‌کند، خارش را کاهش می‌دهد و می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. فندق افسونگر معمولا ارزان قیمت است و همچنین برای رنگ صورت مناسب است.

کاهش درد بواسیر
گاهی اوقات می‌توان از دستمال مرطوب هموروئید (که معمولا حاوی فندق جادوگر است) که قابل دسترسی آسان است، استفاده نمود.

7- یخ

استفاده از یک بسته یخ می‌تواند به ناراحتی ناشی از ناحیه مقعد کمک کند. یخ باعث می‌شود ورم ناحیه مقعد کم تر شده و سبب کاهش التهاب با کاهش جریان خون به محل هموروئید شود.

توجه شود که بیشتر از 20دقیقه از بسته یخ استفاده نشود.

کاهش درد بواسیر

8- دارو را امتحان کنید

کاهش درد بواسیر
چندین گزینه وجود دارد که ممکن است مفید باشد.

1- می‌توانید از شیاف گلیسیرین استفاده کنید

شیاف گلیسیرین میتواند به روانکاری در ناحیه (مقعد) و کاهش درد هموروئید کمک کنند. از شیاف پس از دفع مدفوع استفاده کنید، زیرا آنها می‌توانند تمایل به عبور مدفوع را نیز تحریک کنند.

از این شیاف‌ها برای یک هفته تا 10 روز استفاده کنید. استفاده طولانی تر می‌تواند به ناحیه مقعد آسیب برساند و منجر به مشکلات دیگر شود.

شما همچنین می‌توانید ناحیه مقعد را با روغن مایع یا پماد حاوی اکسید روی (zinc oxide) روان کنید (به عنوان مثال دزیتین).

2- از پمادی که حاوی 1٪ هیدروکورتیزون است استفاده کنید

هیدروکورتیزون یک استروئید است که می‌تواند به کاهش التهاب و خارش کمک کند. مجددا بعد از یک هفته تا 10 روز مصرف را متوقف کنید، زیرا مصرف طولانی مدت می‌تواند به پوست مقعد آسیب برساند و منجر به مشکلات جدی شود.

از یک داروساز بخواهید که به شما کمک کند که یک بی حس کننده ی موضعی مناسب برای کاهش درد هموروئید پیدا کنید. داروساز ممکن است یک کرم یا پماد مانند Aveno Anti-itch، Nupercainal، Solarcaine یا Lidoderm را توصیه کند. اما قبل از استفاده ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است با داروهای دیگری که استفاده می‌کنید تداخل داشته باشد.

کاهش درد بواسیر

3- استفاده از دارو‌های تسکین دهنده

شما میتوانید از تسکین دهنده‌های دیگری همچون داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی برای کاهش درد هموروئید استفاده کنید.

داروهای آسپیرین، استامینوفن (تیلنول)، ایبوپروفن (مورتین) ، ناپروکسن (Aleve) که میتوانند درد هموروئید را بطور موقت تسکین دهند استفاده کنید. توجه داشته باشید که آسپرین را بدون مشورت با دکتر به کودکان یا نوجوانان ندهید. زیرا باعث تورم در کبد و مغز می‌شود و می‌تواند باعث مشکلات خیلی جدی شود.

کاهش درد بواسیر

9- بر روی نشیمنگاه هایی که به حالت دونات (نوعی شیرینی) هستند بنشینید

هموروئید در هنگام نشستن دردناک است، و این ممکن است باعث شود که نتوانیم درست، بر جایی بنشینیم. کوسن هایی برای برداشتن فشار از ناحیه مقعد در دسترس هستند و به شما کمک میکنند که راحت تر نشسته و سبب کاهش فشار به بافت‌های حساس می‌شوند. یک داروساز خوب می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

کاهش درد بواسیر

10- جراحی ، آخرین راه حل

اگر هیچ کدام از این روش‌ها کمک نکنند، یا اگر هموروئید شما داخلی باشد، ممکن است که لازم باشد به دنبال جراحی باشید.

درمان طبی ممکن است شامل تزریق برای کاهش اندازه هموروئید باشد. همچنین می‌تواند شامل بانداژ کردن برای خنثی سازی جریان خون و یا تزریق پودر برای بستن هموروئید باشد. در بعضی موارد ممکن است به جراحی برای برداشتن هموروئید بزرگ نیاز داشته باشید.
کاهش درد بواسیر

برخی از روش‌های جراحی هموروئید به هیچ برشی نیازی ندارند. گاهی اوقات ممکن است هموروئید‌های متخلف با یک روش ساده قابل درمان باشد.
منبع : سایت how wiki

3.7 29 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
20 دیدگاه ها
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
امیر
4 سال پیش

سلام.این باردوم هست که وقتی با وایتکس کارمیکنم هموروییدم متورم وزخم میشه ایا واقعا من به وایتکس حساسیت دارم.

Admin
3 سال پیش
Reply to  امیر

سلام بیماری هموروئیدارتباطی باوایتکس ندارد

زهرا
4 سال پیش

سلام، من حدود ١٤ روز هست كه هموروييد دارم و از پماد scherioroct استفاده ميكنم. براي كاهش درد هر ٤ ساعت دو عدد nurofen ميخورم و از كيسه اب گرم و حمام نمك هم استفاده ميكنم. ولي هيچ تغييري در اندازه بواسير و يا ساير موارد نديدم. چه پيشنهاد ميكنيد؟
ممنون

Admin
3 سال پیش
Reply to  زهرا

سلام ودرودهموروییددرمراحل اولیه میشه بادارودرمان کردبه جراح کولورکتال مراجعه کنید

داود
3 سال پیش

سلام خیلی خوب توضیح دادید ممنون از روشهایخوب و موثرتون من الان حدود ده دوازده روز درگیرم ودر حال حاضر دو نوع دارو استفاده کردم ولی متاسفانه شرایط خوبی ندارم و خوب نشدم

Rezwan
3 سال پیش

باسلام من هموروئید داخلی دارم ولی نزدیک به دوهفته هست درد شدید دارم که حتی با آب گرم و دارو دردم آروم نمیشه رفتم پیش پزشک فقط بهم کرم Analflssur Salde داده تازه گفته بعد دوهفته دیگه برم پیشش ولی این کرم هم دردمو آرام نمیکنه من ایران نیستم ممنون میشم راهنماییم کنید

Admin
3 سال پیش
Reply to  Rezwan

سلام ، با آرزوی بهبودی برای شما ، بدون شک هموروئید شما در حال رشده ، پیشنهاد میکنم حتما اقدام به تخلیه کنید

گلزاده مردانی
3 سال پیش

بسیار عالی بود همسرم جراحی مننژیوم در سمت چپ سر داشت درد جراحی اذیتش نمیکرد درد هموروئید بیقرارش کرده بود چند شب نخوابید دیشب با دستور درمان شما تا صبح خوابید خیلی متشکرم.

Admin
3 سال پیش

خواهش میکنم ، انجام وظیفه بوده

Mari
3 سال پیش

واقعا دیگه خسته شدم . هرکی ی چیزی میگه من هنوز بیستو سه سالمه انقد دارم زجر میکشم از دردش ساعت ۵صبحه نتونستم بخوابم…..

[…] مقاله پیشنهادی: چگونه درد بواسیر یا هموروئید را کاهش دهیم؟ […]

پیمان
3 سال پیش

سلام عزیزانی که درد بواسیر دارن و نمی خوان پیش دکتر برن یه راهنمایی میکنم امیدوارم به کارتون بیاد…..غذاهای فلفلی و اسیدی نخورید که موقع دفع هم مشکلتون بیشتر بشه .حتما روزی 4 الی 5 لیوان آب ولرم بنوشید.
اگر خونریزی و زخم کمی دارین فقط دو روز و روزی دو مرتبه تشت آب گرم درست کنید که گرماش تن رو نسوزونه ولی گرم باشه سپس مقداری بتادین توش حل کنین که مثلا برای ده لیتر آب یک درب بطری نوشابه یا یکم بیشتر بعد مدت ده دقیقه توش بشینید و در نهایت دوش بگیرین بیاین بیرون بعدش هم پماد آنتی همورئید استفاده کنید ….به امید خدا درد و خونریزیتون خیلی بهبود پیدا میکنه.

رضا
3 سال پیش

سلام یه دو روزی هست معقدم ورم کرده و چند برامدگی روی ان هست ولی خونریزی ندارم ایا نشانه همورویدم هست؟

م.م.
3 سال پیش

سلام آقای دکتر: مدتیه هنگام دفع مدفوع درد شدیدی دارم و این درد مانع از اجابت مزاج راحت می شود و با زجر و سختی دفع صورت میگیره، لطفا راهنمایی فرمایید

عبدالهی
8 ماه پیش

سلام من باردارم و دچار یبوست شدم چند روزی هست که خیلی کوچیک دچار بیرون زدگی مقعد شدم چیکار کنم خوب بشه این بواسیر یا هموروئید؟

Admin
13 روز پیش
Reply to  عبدالهی

سلام. مصرف فیبر بیشتر، نوشیدن آب فراوان، و استفاده از ملین‌ها می‌تواند کمک کند. همچنین بهتر است با پزشک مشورت کنید.

زهرا صادقی
8 ماه پیش

سلام فردی که هنگام درد مدفوع اونقدر درد میکشه که نمیتونه این کار و انجام بده کاری هست که برای بهتر شدنش بتونه انجام بده؟

Admin
13 روز پیش

سلام. بهتر است از ملین‌ها استفاده کند، فیبر بیشتری در رژیم غذایی‌اش بگنجاند و به پزشک مراجعه کند.