چگونه درد هموروئید را کاهش دهیم؟

درمان بیماری بواسیر با ورزش
درمان بیماری بواسیر با ورزش
2019-01-20
جلوگیری از هموروئید
12روش کلیدی برای جلوگیری از بواسیر
2019-01-23
نمایش همه
Reducing hemorrhoids pain

Reducing hemorrhoids pain

هموروئید چیست؟

در این مقاله، شما را با ماهیت هموروئید و راه های تسکین درد هموروئید آشنا خواهیم کرد. هموروئید ها رگهای متورمی دارند که در خارج و یا در داخل مقعد یافت می شوند. هموروئید یا بواسیر می تواند به علت رژیم غذایی نامناسب، فشار زیادی بر لگن، رگ های مقعدی، اسهال، یبوست و همچنین زور زدن در هنگام دفع مدفوع  باشد.

نکته: یبوست عوارض جانبی بسیاری از داروهای بدون نسخه و تجویز است.

بنابراین با یک پزشک متخصص در مورد هر نوع دارویی که مصرف می کنید صحبت کنید. شاید بتوانید دارویی که احتمالا باعث یبوست شما شده را تغییر دهید. تعداد زیادی از افراد، در زندگی خود هموروئید را تجربه می کنند.

زنان باردار، افرادی که دارای مشکل گوارشی هستند، افرادی که دراین زمینه دارای سابقه خانوادگی هستند(به صورت ارثی) و حتی در برخی افراد بدون هیچ دلیل معقولی این عارضه رخ می دهد.

راه هایی برای جلوگیری و درمان بواسیر وجود دارد که احتمال بازگشت آنها را کاهش می دهد و درد هموروئید را نیز همینطور.

 

راه های شناخت بیماری همورئید

1- خون و هموروئید

خونریزی در مدفوع شخص شایعترین علامت این بیماری است.

شما ممکن است خون را بر روی دستمال  توالت یا کاسه توالت ببینید. این می تواند نشانه ای از چندین مشکل مختلف باشد. اگر خونتان را در مدفوع خود ديديد، بهتر است با یک پزشک متخصص ملاقات کنيد.

اما باید در نظر داشت که نشانه ی هموروئید تنها خونریزی نیست.

کاهش درد بواسیر

توجه شود که خونریزی مزمن و طولانی ناشی از هموروئید ممکن است در برخی افراد باعث کم خونی شود.

کم خونی بدلیل از دست دادن سلول های قرمز خون است که توانایی بدن شما برای حمل اکسیژن از سلولی به سلول دیگر را در بدن شما را کمتر می کند. نشانه های کم خونی عبارتند از ضعف و خستگی مزمن.

2- خارش در هموروئید

هموروئید معمولا خارش دار و دردناک است. اگر خارش یا درد مداوم در اطراف مقعد دارید، این ممکن است نشانه ای از هموروئید باشد.

3- احساس هموروئید خارجی

شما ممکن است در حین تمیز کردن خود یک هموروئید خارجی (خارج از مقعد خود) احساس کنید. احتمالا تورم نازکی در اطراف دهانه مقعد خواهد بود. همچنین ممکن است در آن ناحیه جای زخم وجود داشته باشد. هموروئید اغلب به صورت یک توده کبود رنگ و بیضی شکل در دهانه مقعد رخ می دهد. ظاهر آن شبیه به غده متورم یا لکه های عجیب و غریبی باشد که تا پیش از این در بدن شما نمایان نبوده است.

به طور کلی، هموروئید داخلی بیش از حد در داخل مقعد است. بنابراین شما آنها را تحت شرایط معمول احساس نمی کنید اما ممکن است که در دهانه مقعد نیز باشند. به منظور اطمینان از اینکه شما مبتلا به بیماری هموروئید هستید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و نظر او را برای درمان هموروئید جویا شوید.

تایید اینکه شما به بیماری هموروئید مبتلا هستید و یا خیر از طرف پزشک معالج با انجام سری آزمایشات به خصوصی، انجام میشود.

اگر دلیل خونریزی مقعدی بیماری هموروئید نباشد، احتمالا پزشک شما آزمایش گسترده تری به نام sigmoidoscopy توصیه خواهد کرد.

لازم به ذکر است که این آزمایشها برای بررسی سرطان کولون مطرح می شوند.

 

راه حل های پیشنهادی برای کاهش درد هموروئید

1- بهداشت را به خوبی رعایت فرمایید

یکی از بهترین چیزهایی که می توانید برای مراقبت از هموروئید انجام دهید این است که ناحیه مقعد را کاملا تمیز نگه دارید. روزانه دوش بگیرید و پوست داخل و اطراف مقعد را تمیز کنید.

درضمن توجه داشته باشید که صابون ممکن است هموروئید را تحریک کند و درد هموروئید را افزایش دهد.

2- دفع مدفوع را به تاخیر نیندازید

این بسیار مهم است که بلافاصله بعد از احساس نیاز به تخلیه روده از دستشویی استفاده کنید. تعویق انداختن آن می تواند باعث یبوست و حرکات دردناک روده شود که باعث بروز هموروئید یا تشدید درد هموروئید شود.

کاهش درد بواسیر

3- از دستمال مرطوب استفاده کنید

اگر مبتلا به هموروئید هستید، دستمال توالت خشک می تواند باعث پارگی رگ های متورم و باد کرده شود. به جای استفاده از دستمال توالت، از دستمال مرطوب بچه استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که از دستمال بدون عطر و یا الکل استفاده می کنید، زیرا ممکن است باعث تحریک درد هموروئید شود.

کاهش درد بواسیر

4- از نرم کننده مدفوع استفاده کنید

عموم افراد مبتلا به هموروئید داخلی با مراجعه به پزشک و انجام اقدامات پزشکی حرفه ای، می توانند بهبودی خود را مجددا به دست آورند.

اما راهکار هایی وجود دارد که این بیماران تا زمان بهبودی کامل بتوانند درد خود را کاهش دهند.

یکی از بهترین راه حل های پیشنهادی استفاده از داروها و یا گیاهانی است که می توانند موجب نرم تر شدن مدفوع شوند. از این دسته موارد می توان به قرص های سنا یا چای سنا اشاره کرد.(اگر تمایل داشتید می توانید با عسل و لیمو طعم دهید)

5- از روش “نفس کشیدن” استفاده کنید !!!!

وقتی وارد توالت می شوید،به جاذبه اجازه دهید بیشتر کار را انجام دهد. شما می توانید از روش “نفس کشیدن” به جای زور زدن برا دفع مدفوع، استفاده کنید. قبل از شروع به دفع مدفوع، روی توالت به صورت صاف بنشینید.

بلند ترین نفسی را که می توانید بکشید و شکم خود را منبسط کنید. این باعث میشود که دیافراگم شما کاهش یابد و به شما اجازه می دهد که تا حد ممکن ریه هایتان پر شود.

کاهش درد بواسیر

نفس کامل بکشید سپس، تصور کنید که وقتی نفس خود را بیرون میدهید مدفوع خود را نیز بیرون خواهید داد. این کار نیاز به کمی تمرین دارد اما اطمینان میدهیم که حتما جواب می دهد.

همچنین سعی کنید پای خود را در حالی که روی توالت نشسته اید، کمی بلند کنید. این امر به تسهیل حرکت روده کم و بیش کمک می کند.

6- جایگاه یا محوطه ای برای درمان محیا کنید

1-حمام Sitz

پس از دفع مدفوع، از روش هایی مانند حمام sitz، کمپرس گرم،ژل آلوئه ورا و آماده سازی HTM برای رسیدن به آرامش و تسکین درد هموروئید استفاده کنید. برای حمام Sitz، حدود یک فنجان نمک Epsom برای یک وان آب کامل استفاده کنید.

اگر فقط به اندازه 3-5 لیتر آب مصرف کنید، 2-3 قاشق غذاخوری (4/24-44 میلی لیتر) نمک اپسوم کافی است. آب را گرم کنید (داغ نباشد) و ظرف 10 تا 15 دقیقه در وان بنشینید. پس از خیس شدن، خود را به آرامی خشک کنید یا از خشک کن مو استفاده کنید.

سعی کنید این عمل را روزانه 2 الی 3 بار تکرار کنید.

می توانید در داروخانه ها لگنی مخصوص که برای این منظور است تهیه کنید که کار را برای شما آسان تر کند.

2-کمپرس گرم

برای درمان با یک کمپرس گرم، یک حوله پاک و تمیز بیابید و آن را در آب گرم (نه داغ) خیس کنید.

فشرده سازی را برای مدت 10 تا 15 دقیقه سه بار در روز اعمال کنید. برخی عقیده دارند خوب است که در ابتدا چند دقیقه از یخ استفاده کنید.

3-آماده سازی HTM

پس از خیس و خشک شدن در وان یا لگن، از مقدار کمی از ژل آلوئه ورا یا آماده سازی HTM برای کمک به درد هموروئید و یا ناراحتی استفاده کنید.

آماده سازی HTM  شامل پماد ژل نفتی، روغن مایع، روغن کبد کوسه و فنیل افرین است. فنیل افرین به عنوان یک ضد انعقاد عمل می کند و به بهبودی درد هموروئید کمک می کند.

ژل آلوئه ورا حاوی محتوایی است که مانع عفونت شده و باعث بهبود زخم های جزئی می شود.

4-استفاده از فندق افسونگر

از فندق افسونگر که در اکثر داروخانه ها یافت می شود استفاده کنید که این محصول مایع مناسبی است که از گیاه فندق افسونگر(witch hazel) به دست می آید.

پس از دفع مدفوع، پد پنبه خیس خورده در فندق جادوگر به عنوان یک رطوبت عمل می کند، به تمیز کردن منطقه کمک می کند، خارش را کاهش می دهد و می تواند به کاهش تورم کمک کند.

فندق افسونگر معمولا ارزان قیمت است و همچنین برای رنگ صورت مناسب است.

کاهش درد بواسیر

گاهی اوقات می توان از دستمال مرطوب هموروئید (که معمولا حاوی فندق جادوگر است) که قابل دسترسی آسان است، استفاده نمود.

7- یخ

استفاده از یک بسته یخ می تواند به ناراحتی ناشی از ناحیه مقعد کمک کند. یخ باعث می شود ورم ناحیه مقعد کم تر شده و سبب کاهش التهاب با کاهش جریان خون به محل هموروئید شود.

کاهش درد بواسیر

توجه شود که بیشتر از 20دقیقه از بسته یخ استفاده نشود.

این یک روش ساده و رایگان برای کنترل این مشکل است.

8- دارو را امتحان کنید

کاهش درد بواسیر

چندین گزینه وجود دارد که ممکن است مفید باشد.

1- می توانید از شیاف گلیسیرین استفاده کنید

شیاف گلیسیرین میتواند به روانکاری در ناحیه (مقعد) و کاهش درد هموروئید کمک کنند. از شیاف پس از دفع مدفوع استفاده کنید، زیرا آنها می توانند تمایل به عبور مدفوع را نیز تحریک کنند.

از این شیاف ها برای یک هفته تا 10 روز استفاده کنید. استفاده طولانی تر می تواند به ناحیه مقعد آسیب برساند و منجر به مشکلات دیگر شود.

شما همچنین می توانید ناحیه مقعد را با روغن مایع یا پماد حاوی اکسید روی (zinc oxide) روان کنید (به عنوان مثال دزیتین).

2- از پمادی که حاوی 1٪ هیدروکورتیزون است استفاده کنید

هیدروکورتیزون یک استروئید است که می تواند به کاهش التهاب و خارش کمک کند. مجددا بعد از یک هفته تا 10 روز مصرف را متوقف کنید، زیرا مصرف طولانی مدت می تواند به پوست مقعد آسیب برساند و منجر به مشکلات جدی شود.

از یک داروساز بخواهید که به شما کمک کند که یک بی حس کننده ی موضعی مناسب برای کاهش درد هموروئید پیدا کنید. داروساز ممکن است یک کرم یا پماد مانند Aveno Anti-itch، Nupercainal، Solarcaine یا Lidoderm را توصیه کند. اما قبل از استفاده ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است با داروهای دیگری که استفاده می کنید تداخل داشته باشد.

کاهش درد بواسیر

3- استفاده از دارو های تسکین دهنده

شما میتوانید از تسکین دهنده های دیگری همچون داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی برای کاهش درد هموروئید استفاده کنید.

داروهای آسپیرین، استامینوفن (تیلنول)، ایبوپروفن (مورتین) ، ناپروکسن (Aleve) که میتوانند درد هموروئید را بطور موقت تسکین دهند استفاده کنید.

توجه داشته باشید که آسپرین را بدون مشورت با دکتر به کودکان یا نوجوانان ندهید.

کاهش درد بواسیر

زیرا باعث تورم در کبد و مغز می شود و می تواند باعث مشکلات خیلی جدی شود.

9- می توانید بر روی نشیمنگاه هایی که به حالت دونات (نوعی شیرینی) هستند بنشینید

هموروئید در هنگام نشستن دردناک است، و این ممکن است باعث شود که نتوانیم درست، بر جایی بنشینیم

کاهش درد بواسیر

کوسن هایی برای برداشتن فشار از ناحیه مقعد در دسترس هستند و به شما کمک میکنند که راحت تر نشسته و سبب کاهش فشار به بافت های حساس می شوند. یک داروساز خوب می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

10- جراحی ، آخرین راه حل

اگر هیچ کدام از این روش ها کمک نکنند، یا اگر هموروئید شما داخلی باشد، ممکن است که لازم باشد به دنبال جراحی باشید.

درمان طبی ممکن است شامل تزریق برای کاهش اندازه هموروئید باشد. همچنین می تواند شامل بانداژ کردن برای خنثی سازی جریان خون و یا تزریق پودر برای بستن هموروئید باشد. در بعضی موارد ممکن است به جراحی برای برداشتن هموروئید بزرگ نیاز داشته باشید.

کاهش درد بواسیر

برخی از روش های جراحی هموروئید به هیچ برشی نیازی ندارند. گاهی اوقات ممکن است هموروئید های متخلف با یک روش ساده قابل درمان باشد.

منبع : سایت how wiki

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *