شقاق چیست ؟ دلایل بروز فیشر چه میباشد؟

فیشر چیست

شقاق چیست و چه علائمی دارد؟ این شاید مهم ترین سوالی باشد که افراد دچار زخم های مقعدی از خود می پرسند و به دنبال پیدا کردن جواب مطمئنی برای آن هستند.

به همین دلیل است که آگاهی و آشنایی با علائم بیماری های مختلف باعث می شود تا افراد هنگام مبتلا شدن به آن بیماری بتوانند هر چه سریع تر برای درمان بیماری فیشر اقدام نمایند.

متاسفانه بیشتر مشکلاتی که امروزه جامعه ی پزشکی کشور به آن دچار شده است، ناشی از عدم آگاهی کامل تمامی اقشار جامعه از بیماری های مختلف از جمله فیشر و شرایط بروز و دلایل آن ها می باشد.

در این مطلب قصد داریم به بررسی سوال فیشر چیست پرداخته و دلایل بروز آن را مورد بررسی قرار دهیم.

شقاق چیست؟

بیماری شقاق یا همان فیشر یکی از بیماری های شایع ناحیه ی مقعد می باشد.

از دیگر نام های مطالعاتی این نوع بیماری می توان به فیشر آنال، فیسور آنال و یا فیشر اشاره نمود.

شقاق چیست

در پاسخ به سوال شقاق چیست باید اشاره کنیم که فیشر یا شقاق همان زخم شدن لبه ی داخلی مقعد به دلایل مختلف می باشد.

این وضعیت برای افرادی که دچار فیشر یا شقاق می شوند بسیار دردناک بوده و معمولاً هراس بزرگی از رفتن به دستشویی و رفع مدفوع را در افراد به وجود می آورد.

مهم ترین دلیل این درد را پارگی پوشش سلولی مقعد می توان دانست که باعث می شود تا فرد هنگام خروج مدفوع از مقعد خود دچار انقباض اسفنگتر داخلی مخرج شده که همین امر باعث کاهش خون رسانی به مخرج و در نتیجه افزایش درد می شود.

درمان شقاق با لیزر
بدون درد و خونریزی
فعالیت پزشکان فوق تخصص در این کلینیک در کنار تجهیزات فوق پیشرفته و مدرن باعث شده روند درمان بیماران عزیز با کیفیت و سهولت بیشتری انجام شود و رضایتمندی مراجعه کنندگان را به همراه داشته باشد.برای رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.
021-66928633
0991-4593347

مشخصات فیشر و یا شقاق چیست ؟

فیشر یا شقاق در هر سنی ممکن است برای افراد به دلایل مختلف رخ بدهد.

به همین دلیل است که از کودکی تا سن پیری و بزرگسالی نمی توان به طور قطع از خطر اتفاق افتادن فیشر در امان بود.

شقاق یا فیشر را می توان حاصل پارگی و یا زخم سطحی در ناحیه ی سلولی مقعد دانست.

با توجه به اینکه فیشر در ناحیه ی زیر خط دندانه ای ایجاد می شود و این ناحیه دارای گیرنده های حسی بسیار زیادی است، می توان انتظار داشت که فیشر همراه با در شدید برای افراد باشد.

فیشر معمولاً به صورت یک خط طولی است که در نیمه ی تحتانی مقعد ایجاد می شود.

در هنگام ابتلا به شقاق زمانی که مدفوع خارج  از مقعد خارج می شود تازه درد و سوزی برای افراد شروع شده و این امر می تواند تا 24 ساعت بعد نیز ادامه داشته باشد. در بسیاری از موارد فیشر می تواند حالت در کاهش کارایی افراد برای انجام امور روزانه نیز تاثیر گذار باشد.

به طور کلی درد و خونریزی را از مهم ترین علائم شقاق چیست می توان دانست که باید قبل از رسیدن به 6 هفته و فیشر حاد برای درمان آن اقدام نمود.

مشخصات فیشر

دلایل ابتلا به بیماری فیشر یا شقاق

اولین و مهم ترین دلیل در بررسی علت های شقاق چیست به یبوست شدید بر می گردد.

زمانی که مدفوع در داخل معده خشک شود و با زور بسیار زیاد از مقعد خارج شود باعث ایجاد خراش هایی روی سطح داخلی آن می شود.

در بار اول این خراش ها سطحی بوده و نمی تواند مشکلی برای فرد به وجود بیاورد اما زمانی که برای چند بار این اتفاق رخ بدهد، زخم تشکیل شده به مرور زمان بزرگتر شده و دفع مدفوع را با درد و خونریزی همراه می کند.

زمانی که زخم پیشرفت کرده و برای درمان آن اقدامی صورت نگیرد، عضله ی اسفنکتر مقعد برای مقابله با درد شروع به اسپاسم می کند که این موضوع می تواند باعث ایجاد عارضه ی تنگی مقعد شود که بروز آن می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای فرد به وجود بیاورد.

از دیگر عوامل موثر در بروز فیشر می توان به اسهال اشاره نمود.

زنان باردار باید تحقیقات بیشتر در مورد فیشر چیست انجام دهند تا در صورتی که بعد از زایمان دچار این عارضه شدند بتوانند به راحتی آن را درمان نمایند.

از دیگر دلایل بروز فیشر می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  •     استفاده ی طولانی مدت از ملین ها
  •     اختلالات روحی و روانی که سبب افزایش تونوسیته سیستم اسفنکتریک و یا بروز فیشر می شوند.
  •     افزایش فشار داخل کانال مخرج به دلایل مختلف و مختل شدن خون رسانی به پوست و مخاط مخرج

 

راه های پیشگیری از بروز فیشر

در هنگام مطالعه ی اینکه فیشر چیست شاید مهم ترین سوالی که در ذهن افراد به وجود بیاید این است که چگونه می توان از بروز فیشر یا شقاق در مقعد جلوگیری نمود.

برای کاهش درصد احتمال ابتلا به یبوست و دفع مدفوع خشک، باید فیبر های غذایی، آب فراوان، میوه جات و سبزیجات، روغن زیتون را به رژیم غذایی روزانه اضافه نمود.

راه های پیشگیری از بروز شقاق

در کنار این مواد غذایی انجام دادن ورزش به صورت روزانه و داشتن تجرک بالا باعث فعال شدن دستگاه گوارش و عدم بروز یبوست که شاید مهم ترین دلیل به وجود آمدن فیشر می باشد، می شود.

 

فیشر را با بواسیر اشتباه نگیرید!!

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد حتما باید اطلاعات کاملی در مورد شقاق چیست به دست بیاورند، عدم اشتباه گرفتن آن با بواسیر است.

متاسفانه بسیاری از افراد در هنگام بروز فیشر به دلیل عدم آگاهی گمان می کنند که دچار بیماری بواسیر شده اند و اقدام به خود درمانی می کنند.

این خود درمانی به دلیل عدم درمیان گذاشتن بیماری با دیگر افراد خانواده یا دوستان بوده و البته می تواند مشکلات زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

حتی بسیاری از کسانی که به مراکز پزشکی مختلف مراجعه می کنند نیز به اشتباه ابتدا به پزشک معالج می گویند که دچار بیماری بواسیر شده اند در حالی که اگر اطلاعاتی کوچکی در مورد فیشر چیست؟ داشته باشند می توانند از طریق روش های مختلف خانگی نیز به درمان این بیماری بپردازند.

اگر در آگاهی و درمان فیشر چیست کوتاهی کنیم به مرور زمان تبدیل به آبسه مقعدی و نهایتاً فیستول می شود که مشکلات عدیده ای را برای فرد به دنبال خواهد داشت.

بنابراین بدون اینکه از کسی خجالت بکشید و یا بیماری خود را پنهان کنید بهتر است به محض داشتن درد و خونریزی هنگام دفع مدفوع حتما به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمایید.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments