علائم توده تناسلی چیست؟

توده چیست؟ علائم توده تناسلی چه میباشد ؟ به هر نوع برآمدگی که در بدن غیر طبیعی به نظر بیاید، مثل تومور یا کیست توده می گویند. کیست ها، کیسه های کوچکی هستند که پر از مایع، هوا یا دیگر مواد هستند. تورمور نیز به توده های غیر طبیعی از بافت های اضافه ی بدن اطلاق می شود. تومور و کیست می توانند در بافت، پوست و استخوان ها ظاهر گردند.

ما در مقاله ی زیر به بررسی این موضوع که علائم توده تناسلی چیست؟ می پردازیم.

علائم توده تناسلی

انواع کیست واژینال

کیست ها از لحاظ سایز طیفی گسترده دارند. از سایز کوچک، تا حدی که نمی شود آن ها را با چشم دید، تا اندازه ی یک پرتقال معمولی. کیست های واژینال بر اثر تومور خوش خیم ناحیه ی مهبل، آسیب دیدگی واژن بر اثر زایمان یا بواسطه ی چربی بوجود بیاید. کیست های واژینال انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

  • کیست های اینکلوژن: معمولا این کیست ها در دیواره ی واژن شکل گرفته و بسیار ریز هستند. طوری که ممکن است فرد اصلا متوجه ی آن ها نشود. این نوع از کیست ها شایع ترین کیست هایی هستند که می توانند در ناحیه ی مهبل ایجاد شوند. کیست های اینکلوژن می توانند در اثر جراحی یا در طول زایمان ایجاد گردند.
  • کیست های مولرین: یکی دیگر از کیست های ناحیه ی واژینال کیست مولرین است. این کیست در نتیجه ی مواد جا مانده از تکامل بچه شکل می گیرد. آن ها می توانند در تمام بخش های مهبل رشد کرده و غالبا حاوی مخاط هستند.
  • کیست های گارتنر: زمانی که مجراهای رشد بچه ناپدید نشود، این کیست بوجود می آید.
  • کیست های غده ی بارتولین: این نوع از کیست داخل غدد بارتولین ایجاد شده و در ورودی مهبل قرار دارد. غدد بارتولین مایعاتی را تولید کرده که باعث چرب و لیز شدن لبه های مهبل می گردد.

علائم کیست واژینال

در پاسخ به این سوال که علائم توده تناسلی چیست ؟ می توان گفت: معمولا کیست ها علائم قابل توجهی نداشته و بسته به محل و اندازه ی آن فرد می تواند آن را احساس نماید یا حتی هیچ احساسی نسبت به آن اشته باشد.

معمولا پزشک زنان در هنگام معاینه ی خود متوجه ی آن ها می شود. کیست ها می توانند با گذشت زمان بزرگ تر گردند. معمولا کیست ها دردناک نبوده و برخی از آن ها ممکن است در هنگام ورزش، راه رفتن، مقاربت جنسی یا زمان گذاشتن تامپون ایجاد ناراحتی کند.

گفتنی است برخی بیماری های واگیردار جنسی نیز میتوانند باعث شوند که کیست دچار عفونت گردد. عفونت نیز می تواند باعث ایجاد آبسه شود.

کیست ناحیه تناسلی

توده های تناسلی چگونه درمان می شوند؟

معمولا کیست ها به درمان نیاز ندارند. درمان توده تناسلی هنگامی انجام می شود که فرد به علت عفونی شدن احساس درد یا ناراحتی کند. چنانچه توده های تناسلی به درمان نیاز داشته باشند، یکی از موارد زیر به عنوان درمان استفاده می شود:

  • عمل جراحی : برای کیست های بزرگ یا عفونی ممکن است جراحی برای تخلیه ی آن ها و با هدف بیرون آوردن محتویات کیست آنجام می شود. غالبا این عمل در مطب پزشک و به کمک آرام بخش یا بی حسی موضعی انجام می شود. به این صورت که پزشک برشی را به روی کیست ایجاد کرده و سپس به تخلیه ی آن می پردازد. بعد از تخلیه، پزشک یک لوله ی پلاستیکی روی محل برش می گذارد.
  • مصرف آنتی بیوتیک: معمولا پزشک آنتی بیوتک را زمانی تجویز می کند که کیست عفونی شده باشد.
  • حمام نشیمنگاه: حمام نشیمنگاه به این طریق است که فرد باید میان تنه ی خود را در مقداری آب گرم برای 3 تا 4 مرتبه در روز بخیساند. این کار سبب می شود که کیست عفونی خشک شده یا بترکد. بدون این که به مداخله ی بیشتری نیاز باشد.
  • مارسیوپیالیزیشن: این روش برای کیست های آزاردهنده ای که به صورت مکرر عود می کند استفاده می شود.

عوارض کیست

محتمل ترین عارضه ای که از یک کیست مشاهده می شود، عفونتی است که باعث ایجاد آبسه می شود. آبسه شامل مجموعه ای از چرک و مایعات بوده که می تواند باعث بروز درد، تورم و سرخی شود. برای درمان آبسه بایستی آن را تخلیه نمود.

برخی بیماری های واگیردار جنسی نیز می تواند باعث کلامیدیا و سوزاک شود. در این حالت نیز کیست می تواند به آبسه مبدل گردد. همچنین باکتری هایی مثل اشرشیا کولی نیز می توانند به آبسه ی بارتولین منجر گردند.

چه زمانی بایستی به پزشک مراجعه نمود؟

خانم ها باید سالانه برای مراقبت های معمول خود به پزشک مراجعه نمایند. همچنین خانم ها باید توجه داشته باشند که علاوه بر مراقبت های سالانه، باید در زمان مشاهده ی توده ای دردناک یا توده ای عفونی به پزشک مراجعه نمایند.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
6 دیدگاه ها
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
خانم موسوی
4 months ago

من یک دختر ۱۵ساله هستم امروز مق بیرون اومدن از دستشویی یک هو احساس درد وسوزش ادرار کزدم واز دیروز کمر مثانه و شکمم درد میکنه

Admin
26 days ago

سلام به یک متخصص گوارش یاداخلی مراجعه کنید

Tavakoli
19 days ago

سلامن یک دختر ۱۵ ساله هستم دو روزی متوجه ی غذه کنار دیواره های میز راه شدم چیکار کنم

Admin
18 days ago
Reply to  Tavakoli

سلام ودرودجهت معاینه وتشخیص به جراح عمومی مراجعه کنید

Mhd
12 days ago

سلام من یه دختر ۱۸ ساله هستم ۲روزیه متوجه یک غده بالای ناحیه تناسلیم شدم خیلی کوچیکه اندازه نخود یا کمتر نمیدونم خودش رفع میشه مثل جوش یا باید به دکتر مراجعه کنم؟

Admin
11 days ago
Reply to  Mhd

سلام ودرودحتما به پزشک جهت درمان مراجعه کنید